• cabbage

    zajimalo by me, jake mate zkusenosti nebo nazory na centrlock, jake má toto uchyceni kotouce vyhody a nevyhody oproti tradicnim 6sroubum(nebo ctyrem:)? muze to byt odolnejsi proti krouceni, jednodusi na vymenu, nebo je to jen dalsi nekompatibilni vymysl japonciku?

    0 0
    • Radek Broz  

      C je spravne (jen dalsi nekompatibilni vymysl japonciku)

      0 0
      • cabbage  

        sem to tusil, akorat je mi divny, ze to nema ani jednu vyhodu. nejaka se prece musi najit:)

        0 0
    • BB  

      nemam osobni zkusenost, vozi to kamarad a on k tomu dostal nasledujici pribeh: (1) centrlock je lehci nez klasika (2) konstrukce kotouce lepe odvadi teplo mohu potvrdit, ze na sjezdu z Malga Grassi do Rivy na Garde, ja jsem brzdy uvaril a on brzdil v poho. Oba mame stejne brzdy. Mohla take promluvit vaha, jsem o par kilo tezsi, rychlost byla stejna. Takze nezavrhuji a kdybych si nyni mel vybirat, tak do toho urcite jdu.

      0 0
      • hanz  

        to ale taky může bt dáno stylem brždění…brzdy se daj upect aj na 500m dloh sjezdovce

        0 0
      • Tomcat  

        ad 2) blbost.

        0 0
      • Pá-dlista1  
        1. to je zasluha kotouce a ne centrlocku. Podobne kotouce (systemove/ma­terialove) se delaji i na 6 sroubu.
        0 0
    • blue  

      nejsem strojar ani nic podobnyho, ale nebude na centerlocku treba lip rozlozenej prenos kroutici sily vznikly pri brzdeni na naboj, nez na sesti sroubech klasiky?

      0 0
      • enjoy  

        jsem strojar a uz o tom celkem prd vim,ale bude:-). spis bych se celkem logicky bal toho co napsal pekacek. taky nevim jestli je vubec zapotrebi tu silu nejak rozkladat.nevim o tom ze by sesti derovej kotouc neutahnul.

        0 0
      • vlk  

        strojař nejsem, ale jaký je rozdíl mezi 6 šroubky na náboji a 6 nýty na kotouči.Podle mě žádný.Akorát, že když se nýty povolí tak je to trochu těžší to spravit než dotáhnutí šroubků.

        0 0
      • jihra  

        Jsem původně taky strojař a když se dívám na kotouč přišroubovaný šesti nic moc šrouby a představím si, jaké síly namáhají ty šrouby na střih, tak z toho mám trošku nepříjemné pocity a už instinktivně to ve mně nebudí důvěru. Ty šrouby jsou asi z hodně dobrého materiálu¨, ale přece jen ......

        0 0
    • Pekáček  

      Někde jsem se dočetl, že se nýtované spojení kotouč-pavouk uvolňuje a pak to chrastí.

      0 0
      •  

        hlavne se tim ztrácí celá výhoda větší plochy pro přenos mk, možná je tam taky výhoda že moment působí na větší plochu, tkaže pak asi nemá takovej záhul ložisko, ale zase ty nýty to uplně zrušej – pružnej spoj celekem.....

        0 0
      • Pebe  

        Takže je z toho potom plovoucí kotouč :-)

        0 0
      • Seveřan  

        Nic nechrastí. Dají se eventelně koupit adaptéry na klasické kotouče, což už se musí dotáhnou šroubkama :o( takže kompatibilita je a centrlok začali používat už i jiné firmy, třeba DT SWIšti.

        Výhoda je asi jen při výměně a že se nepovolují spoje, pokud je ovšem neroznýtuješ.

        Já ho jezdím, něco přes 3000 km a v pohodě, nic nechrastí, nic se nepovoluje, spokojenost.

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Kdyz pouzijes loctite na klasicke srouby, tak se taky nic nepovoluje (co hlavni matice u CL?), mas vetsi vyber naboju a chrastit nebo ****** se nema co, cimz predchazis jednomu z Murphyho zakonu.

          0 0
          • Seveřan  

            Některé věci prorazí, některé zase zapadnou pod vrstvou prachu zapomění, uvidíme, jak to bude s centrlockem. Co se týče výběru náboju tak to máš dozajista pravdu, ale i to se může změnit, akorát jako neznalec nevím co je to loctite :-) osvětli

            Hlavní matice u CL zatím nepovolena.

            0 0
            • Vilém  

              Odpovim za Padlisty:)Loctite je vyrobce lepidel a tmelu.Pomoci modreho loctitu(cislo si nepamatuju) zatmelis srouby a ony se pak samovolne nepovoli,ale jdou vysroubovat.

              0 0
              • Seveřan  

                Hm :-( tak jsem používal lepidlo a nevěděl, jak se jmenuje, moc si mě pomohl, protože jsem dostal tubu toho lepidla a nebylo na něm uvedeno jméno. Takže si ho mohu teďka koupit.

                0 0
    • Azagthoth  

      V katalogu Shitmano ´04 je pisane ze je to casovo menej narocnejsie pri vymene kotuca e ze sa to tak lahko nestrati ako srobiky.Z toho som pochopil,ze kotuc sa vymiena asi po kazdej jazde ci co :-)

      0 0
    • BB  

      Taky me napada, ze pokud firma prejde na centrlock, tak uz nemusi delat dva druhy stredu, jeden pro kotouce, druhy pro V brzdy, protoze stredy na centrlock se davaji i k veckum. Takze hlavni prinos je pro vyrobce, kteremu se zjednodussi vyroba a zvysi zisk.

      0 0
      • vlk  

        Tyto myšlenkové pochody nějak nechápuvždy? náboje na klasické kotouče se dají taky používat k veckum.Tak jaký je v tomto ohledu rozdíl mezi klasikou a centr lock.

        0 0
        • cabbage  

          vaha?

          0 0
          • vlk  

            no to taky záleží na výrobci a jak znám shimano ,tak s váhou to především u nižších řad nebude tak valné.Navíc těch pár gramů snad nikomu nic neudělá.

            0 0
      • TinkTink  

        Standartne se davaj kotoucovy naby na bajky kde jsou docasne vecka a kde se s timto upgradem vice mene pocita… :))…tak nic, co? :)

        A kdyz das nabu na 6 der na vecka, tak je to vic ocividnejsi, ze se tam da dat kotouc :)

        0 0
    • vlty  

      Dotaz k tématu: když budu teďka měnit přední kolo (mám véčka) a budu si ho chtít sám zkompletovat tak jakou nábu si tam mám dát? Centrlock nebo normální Protože ještě budu vozit véčka a do kotoučovky půjdu třeba až na podzim (samozřejmně nevím do které) ale chcu to mít nachystaný. Je vůbec kotouč na centrlocku kompatibilní třeba s brzdou Avid? Kotoučkovky znám jen z obrázků, tak prosím o schovívavost :-)

      0 0
      • Vilém  

        nabu na centrlock si tam dat muzes,aspon nebude tak tezka,ale musis si pak bud koupit Sh kotoucovky nebo aspon ,treba k Avidu koupit Sh kotouc nebo adapter na 6 der.

        0 0
        • vlty  

          takže když dám na centrlock nějakej adekvátní kotouč tak na to můžu dát třeba kotoučovku 525? A druhá varianta na centrlock koupím origoš shimano kotouč a na to dám Avida (třeba mechanickýho) tak to na sebe bude pasovat?

          0 0
          • Vilém  

            Presne tak.Levnejsi nez k Avidovi kupovat Sh kotouc asi bude koupit ten adapter centrlock/6 der, dela to napr. Point.

            0 0
            • Pá-dlista1  

              Coz krasne spoji nevyhody obou a jako bonus narust hmotnosti :)

              0 0
              • vlty  

                aha takže se musím hnedka při nákupu náby rozhodnou, pokud nechci adaptéry, jakou že to kotoučovku v budoucnu vlastně koupím… hmm nemilé

                0 0
                • Pá-dlista1  

                  O to Shimanu slo. Ale neni to tak strasne. Muzes pouzit adekvatni kotouc i od jinych vyrobcu a skombinovat s vysnenou brzdou. Ale je to jeden z duvodu, proc si nekoupit Shimano naboje.

                  0 0
    • Pá-dlista1  

      A jak je to s ostatnima prumerama os? Hlavne pak se stale rozsirenejsi pevnou 20mm osou? Nema nahodou Saint centerlock jinej prumer? V tom bych videl dalsi problem a nevyhodu/nekom­patibilitu centerlocku. Jinak principielne proti tomuhle systemu nic nemam, ale zda se mi, ze netreba menit funkcni a zazity standard. Shimano to dela jen kvuli zisku a nam to prinasi jen problemy a taha nam to penize z kapes.

      0 0
      • Seveřan  

        Pokrok je pokrok, ten nezastavíš, kdyby ho nebylo, tak řadíš páčkama na rámu, nebo se ještě odstrkuješ nohama na kostitřasu. Stereo taky vyvolalo spoustu emocí (když začalo nahrazovat monofoní poslech) a dnes je to běžný standart :-)

        A když nechceš centrlock, tak tě nikdo nenutí ho kupovat ani žádné jiné vyfikundace. Není tu jen SHIMANO.

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Nekupuju a kupovat nebudu.

          Jen jaksi nevidim ten avizovany pokrok.

          0 0
        • vlk  

          Jaksi nevidím žádný pokrok v centr locku.

          0 0
        • lubos  

          Hmm, tohle bych moc pokrokem nenazyval. Proc se porad na bajku musi tocit retez ? A proc se na nem porad stejne sedi ? Rohloff treba je pokrok. Koutouce. Lehociped. Ale ne centrlock, ne dualy, ne inverzni pruzina. Jsou veci, ktere jsou dany a s nemi zadnej pokrok nehne.

          0 0
    • Lada1  

      ja v tom vidim hlavni vyhodu – hmotnost, jednoduchost montaze.

      0 0
    • blue  

      jen tak, opsano z webu Shimana

      FAQ – Mountain Biking

      What is center lock? For Shimano XTR disc brakes

      The rotor mounts to the hub quickly through a spline and lock ring mechanism. This feature is sure to be popular with racers when packing and traveling with their bikes and with mechanics that won't be dealing with stripped-out or broken mounting bolts.

      0 0
    • JJ  

      Ja myslim, ze napad je to dobrej a jiny vyhody nez jednodussi montaz bych v tom nehledal. A co se tyce moznyho povolovany nytku, tak prece neni duvod delat ten kotouc v kombinaci dural-ocel, kdyz by to slo stejne jenom z kusu oceli

      0 0
      • Pá-dlista1  

        Asi kvuli tomu drazkovani, ne? By byly drazky hrozne kratky a udelat to stejne, ale z oceli, by znamenalo vysoky naklady a jeste vyssi hmotnost.

        0 0
        • JJ  

          Jo aha, ten duralovej kus je tlustsi. Ja ten kotouc nikdy v ruce nemel.. A bude to tlustsi zreme kvuli tomu, aby se ten dural nevymackal? Pekne to soudruzi z Japonska vymysleli

          0 0
          • Seveřan  

            Kolik lidí tady v tý diskusi vůbec ty kotouče vlastní nebo je jezdilo, jen tak pro zajímavost.

            0 0
      • Palo TT  

        Ano montaz je jednoduchsia. Ale SRAM to tak mal poriesene uz par rokov dozadu a este to aj bolo kompatibilne zo 6 srobovym kotucom. Shitmano je dominantne a preto ma snahu vyrabat a patentovat si vlastne "ne"standardy. (Octalink,Cen­trlock…).

        0 0
    • lempl  

      tak ted si necham vyplest predni kolo… a nevim jestli centr lock nebo 6 der..... vahove a cenove sem nasel pdobny naboje… u tech sroubu(klasiky) vidim nevyhodu prave v tolika sroubech a potencialnim odvrtavanim:/­........ chtel bych jezdit i vecka obcas to stridat… tak ted po nay dobe by to uz mohl nekdo objektivne porovnat…

      0 0
      • rasto  

        obavam se, ze az zkusis kotouce (hydry), nebude se Ti chtit prechazet zpet na vecka. zvlast s vedomim, ze si rasis rafek ;-)

        0 0
      • Daf  

        No ja bych si nejdriv ujasnil co chci za brzdu, jestli shimano, nebo jinou a podle toho pak vybiral nabu.

        0 0
        • vlk  

          No vidíš, přesně to jsem taky udělal chtěl jsem shimano no a jezdím to s kotoučem na 6 šroubů.Není problém koupit shimano brzdy bez kotouče levněji.

          0 0
          • Daf  

            Aha myslel jsem ze kotouc je soucast brzdy. Ale ten princip centerlocku se mi libi.

            0 0
            • vlk  

              např lx hydry se prodávají v kombinacích­.Centerlock kotouč + dual páky, centrlock + klasické brzdové páky, bez kotouče+ klasické brzdové páky(tu mám),bez kotouče+ dual páky.Samozřejmě že sady bez kotoučů jsou i o něco levnější.Zrovna tak jsou o něco levnější sady s klasickými brzdovými pákami než s dualy.Navíc si můžeš koupit zvláš? třmen nebo zvláš? páky, či kotouč.Takže ze strany shimana žádné omezení vlastně neexistuje.

              0 0
              • vlk  

                Vlastně existuje-Ještě jsem neviděl žádné XTR klasické hydra brzdící páky, ale dá se to nakombinovat s LX nebo XT

                0 0
                • Daf  

                  Ta kombinace klasicke paky a trmenu LX mi prijde idealni. K tomu bych uz koupil i nabu s centerlockem a hotovo. Lemple uz jsme ti to tady vyresili :)))

                  0 0
                  • vlk  

                    no tu jsem si právě loni pořídil, a vzal jsem to s klasickým kotoučem.Jeden z důvodů byl také vysoká cena centerlock kotoučů.A chtěl jsem náboj na průmyslech a ty v tehdejší době na centerlock nebyli.

                    0 0
        • lempl  

          no mam brzdu.. na 6 der… ale libi se mi xtr kotou… a spis chci centr lock… no mam to slozity…

          0 0
          • Fisi  

            My je montujem na kola je to v poho(center loock) u šesti děraku jsem zpravoval utrženy šroub i zavit v hajzlu (hodně složitá oprava)…

            0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.