Predjizdite jedouci auta zprava?

105 nepřečtených
  • gerrard

    Jde me o tuto cast zakona:

    (4) Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti.

    Uz se me mockrat stalo, ze me podjizdel cyklista zprava kdyz jsem odbocoval na krizovatce doprava a malem jsem ho sundal, protoze ridic auta jedouci v pravem pruhu si proste pravou stranu nekontroluje. Sam z tohoto duvodu, kdyz jsem na kole auta zprava nepredjizdim. Ridic co o me nevi me klidne muze nechtene sundat. Dnes jsem to zase videl v praxi. Rozjizdela se auta na krizovatce, dynamicky bajker je bral zprava slapal co to dalo a jedno ho malem sundalo, protoze pri rozjizdeni jelo trochu doprava. Mlady bajker mohl byt pod autem a mohl mit po prazdninach. Nastesti to nakonec s velkyma problemama zvladl. Jak to vidite vy? Ja bych zprava predjizdel jenom dlouhou kolonu stojicih aut jinak me to za to riziko nestoji. Vidite to stejne? Kdyz ne tak proc? Diky

    Anketa: Predjizdite na kole jedouci auta zprava

    ano
    71x
    90%
    ne
    8x
    10%
    0 0
    • Lister  

      jo občas to takhle provedu, ale většinou jen stojíci kolonu aut, když to nejde zprava tak kličkuju :o)

      0 0
    • enjoy  

      delam to bezne,pac to jinak nejde nekdy.ale vzdycky si davam bacha na blinkry a taky na rozjizdejici se auta,jestli nekdo nema kola vytoceny nahodou doprava,aby me neprekvapil.

      0 0
    • enjoy  

      jinak,stvou me ridici,kteri stoji co nejbliz ke krajnici,to mam pak smulu a zbyva pouze chodnik:-),pripadne prasarny jako objizdeni zleva atd.. pritom to stani co nejbliz vpravo uci uz v autoskole,fuj:-)

      0 0
    • mosquito  
      1. chci to prezit
      2. nechci cekat

      takze pokud sviti cervena predjizdim zprava, jak blikne zelena a auta vepredu se zacinaji rozjizdet tak uz se spis zaradim a jedu s nima, kdyz se mi podari dojet az na zacatek tak se bud radim pred to prvni auto nebo za nej ale to se ho pak uz radeji nesnazim predjet

      0 0
    • Meesha  

      jak kdy – podle mista a aktualni situace

      0 0
    • chupas  

      kdyz se to nehejbe tak predjizdim, jak se to rozjede tak se radsi zaradim a delam „auto“ :) nejhorsi jsou ridici co budou tocit doprava a nemaj blinkr. to me dokaze fakt vytocit. vozi si prdel, tak at tu blbou packu zmackne. ale to neni problem jen kolony aut. a kdyz to nejde po pravici tak to propasiruju na storc doleva (nema to bejt zvlast, ty slova?), predjedu a zase doprava. ale to je fuj.

      0 0
    • Vampix  

      určitě nepředjiždim z prave strany auta co odbočuji v tomto směru a mohl bych to schytat ale jinak když dojiždim na červenou, stoji tam auto a jede se jenom rovně nebo doleva tak proč ne. Nebudu přece stat za tim autem a čekat než se rozjede.

      0 0
    • MlokCZ  

      Předjíždím zprava běžně, ale téměř vždy jen stojící kolonu a velmi opatrně. Pokud se začnou rozjíždět, tak už počkám a kontroluji si jestli někdo neodbočuje doprava. Na odbočující auta si vpravo si dávám obzvlášť pozor za každé situace, protože už se mi mockrát stalo, že mě předjíždělo auto velkým obloukem vlevo (tak jak by to mělo být) a zničehonic bez blinkru to stočilo do odbočky vpravo těsně přede mnou.

      0 0
    • jivo  

      Predjizdim a snazim se odhadnout, zda bude odbocovat ci ne. Takze dost opatrne. sale pokud pak mam odbocovat vlevo, vezmu to radsi po prostredku. Protijedouci te jentak nesejme. Auto vlevo take vetsinou jentak nevyjde. Ale v pravo se pri krajnici nikdo nekouka. O vikendu me jedna trubka z usti malem sejmula. Dodnes nevim, zda byl tak blbej nebo to udelal naschval. Mejdriv jel jak priposranej. Pak zastavil vlevo a cekal. A akorat co jsem ho dojel, tak bez blinkru sup vpravo. Ale stacil jsem na nej alespon zarvat.

      0 0
    • McBlacky  

      zprava i zleva, kličkou na chodník – podle toho kudy to jde. nebezpečný to je, to je fakt, párkrát už to bylo dost těsný.

      0 0
    • navikin  

      Je to rozhodně o ústa ale samozřejmě to někdy udělám. Před cca 5ti lety jsem byl svědkem a aktivním účastníkem děsného držkopádu jako řidič auta. Stáli jsme v koloně na světlech a čekali na zelenou. Mezi autem a chodníkem bylo cca 3/4m místa. Spolujezdec z předního sedadla se rozhodl, že zbytek cesty ke svému cíli dojde pěšky a otevřel dveře. Rána jak z děla, v autě jsme nikdo nejdřív nevěděli co se děje, nic a nikdo nebyl vidět. Až po chvíli jsme našli kolo pod autem a na chodníku poměrně daleko před autem se ze země sbíral chudák biker. Ten zezadu přijížděl z kopečka a ke světlům předjížděl všechna auta vpravo. Snad mu zdraví slouží. Od tohohle hrůzného zážitku objíždím i stojící auta s lidmi uvnitř vždycky s dostatečným odstupem.

      0 0
      • zirecek  

        Předjíždím zleva i zprava, snažím se o max. soustředění. Víc než tohodle se bojím těch náhle otevřených dveří. Snažím se mít oči na šťopkách při pohybu okolo aut, které se zastavují, chystahí se rozjíždt, zastavili, budou nejspíše odbočovat.

        0 0
      • Pebe  

        nechci se do nikoho navážet, ale tohle je chyba vystupujícího, když se nepodíval do zpětného zrcátka.

        0 0
        • chupas  

          ale vysvetluj mu to, kdyz rozsekanej budes vzdycky ty :(

          0 0
        • navikin  

          Já jsem nehodnotil a nehodnotím vinu. Popsal jsem co se stalo a stát se může při míjení auta. A když ty vystupuješ z auta na chodník z místa spolujezdce, vždycky si uvědomíš že v mezeře méně než 70cm zezadu něco pojede? Někdy otevře dveře neočekávaně i řidič, který by se do zrcátka podívat měl zcela bez vyjímky. Stát se může vše, je lepší počítat i s tímhle.

          0 0
          • Pebe  

            ano, VŽDYCKY když vystupuju z auta, kouknu se do zrcátka, resp. otevřu na cca 5cm dveře, potom kouknu do zrcátka a vystoupim. Nejenom že mám lepší úhel pohledu navíc dám jasně najevo, že hodlám vystupovat. Po osobní zkušenosti, kdy jsem za tmy chtěl vystoupit, otevřel dveře a vzápětí se mi dveře podívaly do předního blatníku. Naštěstí to bylo na služebním autě a projíždějící neměl rozsvíceno, tak to vyřešila jeho pojišťovna. Od té doby (je to už cca 9 let) si dávám velký pozor.

            0 0
      • marapara  

        Něco podobného se mi stalo, když jsem předjížděl auta zprava stojící na červeném světle. Ale naštěstí jsem měl „dost“ místa na to abych udělal kličku a brnkl jen lehce řídítkem a ani jsem nespadl. Ale docela by mě zajímalo kdo v tomto případě je viník situace. Biker nebo spolujezdec řidiče.

        0 0
        • rasto  

          myslim, ze spolujezdec. ale nevim, jaka je pripadna opora v zakone.-

          0 0
          • marapara  

            Pokud je toto v zákoně povoleno, tak bych to v tomto případě také viděl na vinu spolujezdce. Jedná se mi hlavně o to, pokud by byla nějaká škoda na kole, popř. nějaký úraz. Ale pokud je tomu tak, jak se píše v zákoně, pak by to mělo být něco podobného, jako když řidič otevře dvěře auta, aniž by se podíval, jestli za ním jede nějaké vozidlo. Tehdy jsem se s tím člověkem pohádal, co mi otevřel dvěře. Brnkl mi celkem bolestivě do malíčku, ale naštěstí jej nezlomil. On na mě že tam nemám co dělat a tak jsme se slovně chytli. Takže teď vím, že zákon na mé straně a můžu mu po právu nadat popř. vymáhat nějakou škodu, která mi vznikne třeba z jeho povinného ručení nebo přímo od něj. Popř. zavolat pojicajty.

            0 0
          • marapara  

            Jinak samozřejmě předjíždím také zprava, ale dávám si pozor. Když auta jedou, tak popojíždím s nimi, ale když stojí na červené, tak předjíždím zprava, zvláště pokud tam budu odbočovat. Ale někdy se prostě stane taková situace, že si spolujezdec vystoupí bez podívání a sejme cyklistu.

            0 0
      • jivo  

        Ale to je mozne i vlevo. Aso prd 14dny nejaky trouba zastavil s tim pidiBMW (nejaka nakupni taska) vpravo na Vinohradech a ja jel po dlazkach dolu. Kdyz otevrel dvere, tak jsem ho jentaktak skrtnul. Ale na krizovatce to snad nikoho zrovna nenapadne.

        0 0
    • Vóca  

      Předjíždím je tak prakticky denně. Musím dávat ale pořádného majzla. Hlavně na křižovatkách když auto odbočuje vpravo.

      0 0
    • Glum  

      Předjíždím, ale u stojících dávám bacha hlavně na dveře, u stojících i jedoucích pak na blinkry. Riziko je vždycky, ale je i v případě, že při vjezdu do křižovatky „dělám auto“, už mě jednou sejmul borec, který odbočoval z levého pruhu do kolmé ulice vpravo. Dneska jsem v jedné křižovatce nepředjížděl vpravo (moz blinkrů, málo místa a už šla zelená), tedy „dělal auto“, což ovšem vytočilo pitomce za mnou, který měl představu, že cyklista se má pohybovat těsně u obrubníku.

      0 0
    • Polka  

      Predjizdim zprava co to da. Nejvic me stve, kdyz me frajirek zmerci v pravym zrcatku a najede karou az ke kraji. Jako kdyby ta silnica byla jen jeho. V takovym pripade bunnyhop na chodnik a jedu dal :-)

      0 0
    • mastihuba  

      mě se to prostě nelíbí když se cyklista sere kolem vobrubníku a levým loktem skoro otáčí zrcátka. Pokud je tam rozšířená krajnice tak to ještě jde.

      0 0
      • blue  

        me se zas nelibi, ze polovina ridicu v praze se neumi na oranzovou pripravit a na zelenou svizne rozject…

        0 0
        • mastihuba  

          jeden studuje mapu, druzí dva až tři telefonujou, třetí má zakousnutou svačinu… Kromě toho než vypadnou z křižovatky auta která tam vjela na červenou a už se nedostala za křižovatku. Zbytečně si děláš vrásky na čele. :)

          0 0
          • Manas  

            Tak tos rek presne :-)

            0 0
            • mastihuba  

              krom toho ta oranžová svítí sotva tři vteřiny toho si pracující člověk nemuže všimnout :)

              0 0
              • Manas  

                No jo, ja pro zmenu odpovidam na maily na BlackBerry – ale svetla sleduju :-)

                0 0
          • Pebe  

            asi nejhorší je, že se nesmí telefonovat, ale když kouříš, žvejkáš bagetu a zapíjíš to, tak je všechno v pořádku :-(

            0 0
          • MartinXC  

            Hele, tys mě viděl řídit ? Čučím do mapy, u toho telefonuju a současně žvejkám bagetu … a ještě čumím po holkách okolo ;-)

            0 0
          • jivo  

            Telefonovani neni takovy problem. Nejvetsi problem bych videl v tech slecnach vlete nalehko podel silnic apod. To je nejvetsi rozptylovani. To by se melo nejak resit. ;-) Kamos tomu rikal letni smog: Jedes si po rovne silnici, vsude sucho, slunicko sviti a najednou … zjistis, ze ti to auto SAMO nejak plave. Proste nejaky podezrely prizemni podminky, …

            0 0
        • wroum  

          tak u tohodle fakt zurim a nejlepsi je kdyz este 100m za krizovatkou jede dotycnej 20km/h. v autoskole me ucili zmizet z krizovatky co nejrychlejc a ma to logiku.

          BTW dobra je na tohle krizovatka kdyz jedes od vysehradskyho tunylku a pred vodarnou na semaforech uhybas doleva. kdyz je prvni v rade debil, tak projedou max 3 auta a kdyz se sejdou normalni lidi, tak projede tech aut v klidu i 7. mam to odzkouseny :-)

          0 0
          • jivo  

            Ja uz jednou zazil, ze jsem na druhou cervenou z auta vystoupil a rek tomu predemnou, zda by mohl na pristi zelenoui jet. Strasne se divil. Takze muze byt i hur. Jinak kamoska je z Brna, a prej Praha je zlata. Oranzova a jede se. V brne oranzova, zelena a zacina se radit. Pak porad nic a pak se auta mozna rozjedou. Ale ma to i vyhodu, starty mam ze svetel rychlesji nez auta.

            0 0
            • Pebe  

              takhle rychlejší jsem byl nedávno, bohužel zleva byl pomalej kamion ještě v křižovatce a sebral mi návěsem kolo pod rukama. Naštěstí jsem vyvázl jenom s otlučeným malíčkem levé ruky :-(

              0 0
              • zirecek  

                Je to hnus, jízda na červenou. Řidiči nečekají, že se cyklisti dokáží rozjet/zastavit rychleji, takže bývá velká pravděpodobnost, že projedeme vysokou rychlostí křižovatku ihned po zelené… .

                0 0
                • Pebe  

                  přesně, už jsem to tu psal, nicméně děkuji za život neznámému řidiči, který stál vedle mě a když to viděl, zatroubil, já jsem nějak podvědomě zpomalil a odneslo to jenom kolo

                  0 0
    • VencaV1  

      Jedine po chodniku.

      0 0
    • kámen úrazu1  

      Nepředjíždím auta zprava, ale jen kvůli tomu, že v mém okolí naštěstí nemusím s dlouhou kolonou aut vůbec přijít do kontaktu. Na křižovatkách jsem většinou sama nebo s dvěma, třemi auty a tak se řadím doprostřed. V Praze a v jiných místech s velkou koncentrací aut bych ale zprava určitě předjížděla, kdyý bych nemohla jinou cestou.

      0 0
    • Vrci  

      Jedoucí a rozjížějící se ne, stojící ano. Vždy zastavuju, když padne oranžová, a to tak abych stál před pravým předním kolem předjetého auta. Jedoucí auta přejíždím zleva.

      0 0
    • Rybnik  

      Předjíždím a nevidím v tom velký problém. Je třeba dávat bacha. Když už se rozjíždí a tak, tak se zařadím jako auto, aby mě nikdo nesejmul doprava. Řidiči zatím v poho. Někdy je spíš problém kousek před křižovatkou, když mě chce někdo předjet a pak odbočuje doprava. Ale poslední dobou si to čím dál víc řidičů uvědomuje. Třeba kamioňákům se snažím poděkovat, když mě kosek před křižovatkou napředjede a táhne se za mnou.
      Jednou mě předjelo auto na rovné cestě a kousek přede mnou zastavilo. Viděl jsem ho na poslední chvíli (i moje chyba), ale stihl ho ještě s problémy podjet zprava, ale otevřely se dveře od spolujezdce :-( Dík vystoupivší paní a přilbě jsem to přežil. Ale bolelo to i tak. Od té doby přilbu i jen do obchodu na vraku.

      0 0
      • MartinXC  

        Paní byla ve chvíli střetu čelem nebo zády ? :-)

        0 0
        • Rybnik  

          Tož to už nevím, ale rozsekla si o něco čelo. Já byl jen pěkně dotlučený. A tomu malému klučinovi, kvůli kterému zastavovali se už nechtělo ani zvracet :-)

          0 0
    • Daník  

      Předjíždím a dávám bacha jestli neodbočuje – ale má to ještě jinou a častou variantu: Mířím přes křižovatku rovně a těsně před ní mě předjede auto, prudce zpomalí a začne odbočovat. 2× jsem to neubrzdil, 1× ho dohonil na pumpě.

      0 0
    • xmartin13  

      predjizdim i presto ze jednou jsem potkal k.k.t. s tranzitem, ktery me videl v zrcatku, ze predjizdim dlouhou kolonu aut zprava a schvalne popotahl auto ke krajnici, nastesti to udelal brzo a stihl jsem ho objet zleva

      0 0
    • kurýr na bajku  

      Je třeba si uvědomit, že já tomu rozumim nejlíp.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.