Jaký strojírenský 3D CAD pro profi použití (do 250 tisíc)?

26 nepřečtených
  • in4mator

    Věřím tomu, že je tady pár lidí, kteří pracují ať už v práci nebo doma v nějakém 3D modeláři a vyzkoušeli aspoň dva podobné programy, takže můžou porovnat ovládání, funkce apod. Jde mi spíš o jednoduchost ovládání, intuitivnost, bezproblémové použití než o funkce, protože verzí je spousta a každá něco umí a něco zase ne. A samozřejmě každý to používá na něco jiného.

    Teď používám Solid Edge, předtím jsem dělal v Inventoru. U Inventoru mě iritovaly pořád nějaké chybové hlášky, každou chvíli něco prostě nešlo udělat. Solid Edge mně přijde v tomto směru mnohem lepší, ale např. ovládání je trochu divné a pár dalších věcí mi nesedí. Chystáme se kupovat nový CAD a dost se mi líbila prezentace Solid Worksu. Jenom nevím, jestli se vyplatí přejít na tento nebo jiný CAD a přijít o kompatibilitu se starými soubory, které byly vytvořeny v Solid Edge…

    Anketa: Který strojírenský 3D CAD je podle vás uživatelsky nejlepší?

    0x
    0%
    10x
    91%
    1x
    9%
    0x
    0%
    0 0
    •  
      Obsah tohoto příspěvku je blokován.
      0 0
    • jIrI___  

      Co konkrétně v tom plánuješ dělat? „Jednoduché“ modely v inventorovském stylu (ne tvarově složité plochy jako např. v Catii) nejraději dělám v českém VariCadu – nenáročný na ovládání a za pár korun. Ovšem je to fakt jen na vytvoření modelu a následných výrobních výkresů, ne žádné pevnostní výpočty, vykreslení napětí, apod.

      0 0
    • Georrge  

      uživatelsky je nejlepší inventor :) technicky catia, kompromis solid works a pro E.

      Inventor se nejlíp ovládá, pro jednoduché součásti je asi i nejrychlejší. Cokoli složitějšího začíná být peklo. MKP je spíš jen informativní

      Solid works a pro engineer jsou nejpoužívanější ve firmách na většinu věcí, stejně tak i na simulace (tady nevím která z těch dvou je lepší, asi solid). Na karoserie a celkově tvarově složité součásti se používá hlavně catia, firmy často používají dva programy, solid works / pro E a k tomu catii.

      Příklad – navrhuješ vlak, v catii uděláš kastli, v solid worksu techniku, jako celek se to pak prohlíží v jiném programu… nevím jestli můžu jmenovat firmy co to tak maj :D

      0 0
      • volodaj  

        MKP v oboch skôr len na hranie. Všetko to robíme buď v Ansys Workbench alebo HyperMesh/Abaqus.

        0 0
        • soc  

          Jen si rypnu: workbench je pro decka, co takhle classic (ted je to myslim mechanical APDL)? :-)

          Jinak MKP v modelarich ma taky svuj vyznam, ale jen pro jednoduche, zakladni simulace. Problem je i v uzivatelich, proste designerum chybi potrebne know how pro slozite vypocty. Cest vyjimkam.

          0 0
          • volodaj  

            Workbench je na tie rýchlejšie analýzy. Hehe a popravde som rád, že nie Classic. Robil som v ňom asi 2 roky počas výšky a už radšej nie :D. Inak možnosťou nastavení s použitím trochu APDL mi príde WB dosť slušný, solver je tiež na trochu inej úrovni ako solveri použité v modelároch.

            Na tie presnejšie (dôležitejšie) analýzy sa používa ten Abaqus. Tam to je ale hlavne vec zákazníka, že chce výstupy z neho. Dôvod nepoznám.

            Ale je to skôr tak, že WB používame my konštruktéri na rýchlejšie predbežné, prípadne porovnávacie analýzy. S HyperMeshom a Abaqusom sa už bavia výpočtári.

            0 0
            • soc  

              jj, ono vytvorit neco v classicu je porod, ovladani je prehistoricke… kdyz jsem to videl poprve (odchovany Patranem a Femapem), tak jsem si rikal za co!!!

              Nicmene jakmile se clovek nauci pracovat z prikazove radky, tvorit makra a tak vubec, tak je to o necem uplne jinem. Vsechny vypocty poustim pomoci davkoveho souboru, vsechny vstupy v textaku, obcas ani nemusim otevrit ANSYS, jenom datluju do textaku. Popravde se docela desim toho, ze bych mel pouzivat cokoliv jineho, nez classic.

              Napriklad vypocet elmag sil ucinkujicih na vodice v tokamaku je delany jako jedno obrovske makro. Nastavim co chci a poustim. Delaminaci izolace v miste podpory vodice jsem taky rovnou psal jako makro. Spoustu citlivostnich studii taky. urcite to jde nejak udelat i ve workbenchi, ale absolutne netusim jak :-)

              Obcas vidim vytvory z Workbenche a tam je prave problem, ze je to az moc jednoduche na ovladani a lidi nechaji vsechno na nem a nepremysleji. A pak vznikaji zverstva (typickym prikladem jsou treba kontaky, solidama vymeshovane vzpery apod.)

              Abaqus jsem nikdy nezkousel, ale slysel jsem na nej jenom chvalu. Treba se jednou dockam. Hodne dobry je MARC, v nem jsem delal nytky :-D

              V hypermeshi jsem jednu dobu delal, ale nejak moc jsem si nezvykl, nebyl prijemny na ovladani. Na druhou stranu meshovani ploch umel naprosto luxusne, nic lepsiho jsem od te doby nevidel.

              0 0
              • volodaj  

                Tieto zložitejšie veci ako píšem nižšie sú už kus mimo mňa. To prenechávam výpočtárom :). Na automatické kontakty sa ale tiež radšej nespolieham a radšej ich všetky vždy prejdem a donastavím a solidy tiež čím menej. Kde to ide máme priamo nakázané veci nahradzovať prútmi alebo nosníkmi.

                Tiež sme Classic používali väčšinou cez texťák. Len potom som asi 3–4 roky nepoužíval a väčšinu zabudol. Teraz si tak akurát sem tam dopíšem nejaký kód do WB pre zjednodušenie. Ale ako píšem ja skôr len jednoduché veci, som tu skôr od modelovania a klasických výpočtov v MathCAD-e + sem-tam ten WB.

                Abaqus + HM ja používať ani neviem, to je už doména len výpočtárom, my sa k tomu moc nedotaneme. Čo len viem, tak presne ako píšeš HM používajú len ako pre- možno aj post- (to neviem isto) procesor, Abaqus ako solver.

                0 0
          •  
            Obsah tohoto příspěvku je blokován.
            0 0
    • LaFu  

      dělám už léta v SolidWorksu a můžu jen doporučit, zkoušel jsem i jiné, ale tohle mi sedí. Jinak to co píše Georrge, firmy používají kombinace, protože každej z těch softů umí něco lépe a naopak

      0 0
    • volodaj  

      Na to čo si potrebujem nakresliť doma používam Solidworks, stačí nainštalovať je tam skoro všetko čo mi treba (katalóg normalizovaných dielov, nejaké šablóny na výkresy), jednoducho sa používa.

      V práci používam už roky Pro/E, po novom najnovšie Creo 2.0. Od verzie Wildfire 4 čo sme mali naposledy dosť veľká zmena v užívateľskom rozharaní, začina sa to trochu podobať Solidu, nie až také príjemné rozhranie. Za ten čas som naň ale zvyknutý tak v ňom väčšinu vecí urobím rýchlejšie a jednoduchšie ako v SW. Doma sa mi ale nechce srať s konfiguráciou a pod.

      SolidEdge aspoň naposledy keď som skúšal bol dosť podobný SW, dalo sa dosť rýchlo medzi nimi skákať a zvyknúť si. Na Catiu som si nikdy nezvykol, také debilné užívateľské prostredie som dlho nevidel :D (verím, že niekomu kto s ňou robím tak dlho ak ja s Pro/E môže sedieť. tam to zo začiatku tiež nebol žiadny zázrak). Inventor som nikdy neskúšal.

      Keby som si mal vybrať, že mi software nediktuje zákazník a chcem niečo čo sa dá rýchlo naučiť, nie s tým problémy tak idem do SolidWorks.

      0 0
      • jIrI___  

        Creo je pro mě největší zlo, se kterým jsem se kdy setkal. Tak uživatelsky nepříjemný program aby člověk pohledal :D

        0 0
        • volodaj  

          Som na tom podobne. WF4 bol na začiatku zlo, ale časom som si zvykol. Teraz v Creu nerobím iné ako hľadám ikony príkazov :D

          0 0
    • stip1978  

      No tak úplně nejlepší je samozřejmě NX, nicméně bavíme se o softwaru cenově dostupném, tak NX a CATIA necháme velkým výrobcům. Za mně teda na konstrukci Inventor. Pokud budeš potřebovat nějaké další, např. pevnostní analýzy, budeš potřebovat zaměstnat nějakého výpočtáře – on už ti poradí v čem to udělat.

      0 0
    • makimaki  

      Vyzkoušel jsem Pro/E asi 10let a nyní mám SolidWorks 2012. SW je poměrně příjemný program, který dělá pobyt v práci snesitelnější – pro mě je to hra, jak udělat model nebo sestavu lepší, kvalitnější, rychleji.

      Je tam pár věcí, které by mohli být lepší (pro mě třeba kótování, někdy je to nižší stabilita při regeneraci), ale občas je to jen v uživateli, že nedělá postup správně – vždy je těch cest víc. Osobně nedělám tvarové plochy, ale spíše jednoduché mechanismy (dopravníky) s plechovými díly, nějaké ty rozviny atd, čili nic složitého. Moje volba by byla SW2014.

      Problém v porovnání je ten, že 4–5 těchto programů zrovna moc lidí nevyzkouší a když , tak jsou jejich verze časově vzdálené od sebe a tudiž neporovnatelné.

      0 0
    • Kosta  

      Kreslím zatím v Inventoru a zajímala by mě jedna věc – díky čemu jsou tvarově složitější plochy jednodušší v jiných programech než v Inventoru, jak tu někdo psal? Třeba tělo (rám) tohoto bych v Inventoru ani ze srandy neobkreslil, ač bych rád, tak hledám nové metody učení se :)

      Jinak z trojice Inventor, SW, Creo, mně přišlo uživatelsky nejnepřívětivěj­ší Creo.

      0 0
    • soc  

      U nas mame Catii, ale to je dano slozitosti konstrukce. V letectvi je Catia taky zaklad. Jinak jsem zkousel jeste ProE a Unigraphics, v obojim se delalo pomerne prijemne, v ProE mozna lip, ale to byla nejaka stara verze.

      0 0
      •  
        Obsah tohoto příspěvku je blokován.
        0 0
    • jiras_1  

      V práci dělám v SolidEdge, doma si hraju se SolidWorks. V základu tam rozdíly víceméně nejsou, v podstatě kopíruje jeden od druhýho. Rozdíly v GUI jsou spíš v detailech (třeba na SW se mi víc líbí to, jak má zobrazené vazby a jejich tabulku).

      V obou se dá do určité míry dělat i v plochách. Ale není to ono, když pak uděláš ve stromu trochu úpravy, tak to nechce držet, Catia si s tím spíš poradí. Jenže ta je zase uživatelsky nepřátelská a cenově jinde. SE má navíc synchronní modelování, které se občas hodí když člověk dělá s mrtvými modely z jiných firem. Vůbec v přebírání modelů z jiných software je SE dost schopnej.

      A hlavně SE každej rok přidá docela dost funkcí, někdy použitelnějších, někdy méně. To SW vypadá, že vývojáři trochu chrní. S ST5/ST6 už bych řekl, že je SE trochu vepředu. Jenže dost záleží i na nabídce od prodejce, co všechno bude v ceně, podpora, aktualizace atp.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.