• Milenius

    Sice se zde už o GPS pár lidí bavilo, ale pořád ještě zde není to nejdůležitější – nikde na netu není žádná databáze tras. No ale začnu od začátku:

    Pořídil jsem si GPS Garmina, mám k němu i držák na kolo a je opravdu perfektní, že si můžu před cestou naplánovat trasu a GPSka mě už sama navádí kam jet, na každém rozcestí mi hodí šipku doleva/rovně/do­prava, prostě paráda, za celou trasu nemusím v podstatě zastavit a studovat mapu a nadávat, kde to zase jsem. Pro tvorbu trasy používám OziExplorer a začínám si dělat takovou malou databázi cest (routes) a taky llogů co jsem projel (tracks). Z logů jde vyčíst přesně kde jsem jel, profil trasy, jak rychle jsem jel apod.

    Říkám si, že je škoda, aby si každý dělal tohle jen pro sebe, chtělo by to nějakou veřejnou databázi tras a logů včetně informací o náročnosti, délce, převýšení apod. Z této databáze by si mohl každý s GPSkou trasu stáhnout, naládovat do svojí GPSky a vyrazit.

    Otázka teď zní, jestli někdo něco podobnýho taky dělá a jestli by to někdo využil, vzhledem k dnešním cenám GPS si ji může pořídit každý, takže by to snad mělo být užitečný. Můžu poskytnout znalost PHP, MySQL, HTML, ale byl bych rád, kdyby na tom se mnou někdo spolupracoval, najde se někdo, kdo má chu??

    0 0
    • croscountry  

      Sem tam sa na nete nájdu trasy. Pozri vyhľadávače a zadaj GPS. Veľmi šikovný program na doplnenie Oziho je Trackan – track analyser. Dá sa voľne stihnú? na nete. Na Slov. sú nejaké trasy -Karpaty, Tatry, Okolie Mikuláša, Sl raj a kras. www.bikeagps.sk Bohužiaľ už rok nebola obnovovaná. Ale nájdeš, ak budeš hľada?

      0 0
    • kolombo  

      No, já taky jezdím s GPS na řidítkách … Odkud jsi? V profilu prakticky nic nemáš …

      0 0
      • croscountry  

        SR, Rv. pozerám, že si z Liberca. Chcel som ís? t.r. do Krkonoš, ale operácia ma pribrzdila. Celé leto nemožem sadnú? na bika. Ak by si chcel nejaké trasy zo Sl. raja, resp. krasu, mám ich pomerne dos? c pc. Bez GPS nejdem nikam. V Čechách je to trochu problém so shocartom, používa ešte S 42. Ale aj to som myslím zvládol.

        0 0
        • kolombo  

          Jezdíváme na Cierny Balog, ale letos nejedemem. Do Krkonoš jedu zitra na obrátku, vezu tam rodinu a snad budu mít čas tam s nimi chvilku pobýt, ale tam je to na kolo blbé, Národní park, jen po povolených cyklotrasách :-( Na hřebeny se prakticky nedostaneš :-( S42 nevadí, jsou lidi, kteří ji mají rádi, je to celkem jedno, nebo ty pravidelně odměřuješ polohu z GPS do papírové mapy?

          0 0
          • croscountry  

            Nie, papierovú mapu mám pri sebe, ale použijem ju prakticky iba vtedy, ak trasa čo som si naklikal v pc nie je zjazdná, alebo už ani neexistuje. Potom hľadám v mape najbližšiu cestu. MYslel som, že S42 je horšia na kalibráciu.

            0 0
      • Milenius  

        Něco jako je na www.bikeagps.sk/ si představoval, ale moc tam toho není a chtělo by to lepší formu

        Jsem z Českýho Brodu a mám Garmin Foretrex 101, držák na kolo byl přibalen ve Sport packu a je to super, konečně člověk nemusí pořád zastavovat a koukat do mapy, na všechno používám OziExplorer a mapy od Shocartu, mám i PDA, kam se nechá nahrát mapa a propojit s GPS a navigovat i podle mapy, ale to zase moc nepoužívám, GPS s nahratou trasou bohatě stačí

        Kdyby se trasy, co jsou tady na stránkách předělaly, aby šlo nahrát i route a track log, tak by to bohatě stačilo, co na to admin? Klidně to pomohu předělat, pokud by byl zájem

        0 0
        • kolombo  

          Mylím, že stránek o technice kolem GPS je dost, ale ty cyklotrasy by to chtělo povzbudit, většina map cyklotrasy jako takové neobsahuje :-(

          0 0
        • admin  

          asi by to slo ale vubec nevim v jakym je to formatu atd.. kdyztak me nejaky logy posli na mail.

          0 0
          • croscountry  

            Formát je to plt. Neviem čo je to zač. Moj najvačší problém, keď idem do neznámej oblasti je v tom, že nemám ani šajnu o tom, kde by bolo dobre vyrazi?. Minulý rok som jazdil na Šumave, ale naštastie som sa cestou stavil u kamoša v Hradci, ktorý mi dal aspoň približné inf, kde sa tam dá vyrazi?. Ak by bola určitá databáza trekov, alebo route, bolo by to oveľa jednoduchšie. Už som aj písal do Vela, či nemajú v pláne niečotakéto prida? na svoje stránky, veď oni jazdia hodne pocelej rep, ale zatiaľ so im do toho nechce.

            0 0
            •  
              Obsah tohoto příspěvku je blokován.
              0 0
          • Milenius  

            Poslal jsem mail…

            0 0
    • RomanP  

      A co si od Garmina koupil, já mám asi měsíc Garmin Quest a je supr, držák na kolo zatím nemám a ani TOPO 50 mapu, jenom uliční Atlas 10R.

      0 0
      • croscountry  

        Mam Garmin Legend, ešte bez farby. Som s ním spokojný, ale teraz, keď sú už digitálne mapy SR a ČR, možno by sa hodila farebná verzia s vačšou pamatou a nahranie TOPO mapy. Mám držiak na riadítka, je perfektný, malý, pevný spoľahlivý. Videl som držiaky na Magelan, ale to bolo otrasné.

        0 0
    • petr  

      Nasel jsem tohle: http://www.skyfly.cz/…klotrasy.htm

      0 0
    • Palo TT  

      Ked uz ste zacali o GPS, tak si spravim trosku reklamu ;). Spravil som skript, ktory zobrazi na garminackych SK,CR online mapach GPS data (trasy/body, format z Oziexploreru). Ked to chce niekto vyskusat http://sktopo.szm.sk Uvitam pripadne komentare.

      0 0
      •  
        Obsah tohoto příspěvku je blokován.
        0 0
    • RapMan  

      Vystrachal jsem tohle tema, mam v planu si v budoucnu koupit Garmin Legend C s TOPO50, pouzivate nekdo tuto kombinaci pro bajkovani? Mam v planu si GPS koupit nekdy kolem Vanoc, kdyz jsem hledal na netu kde se da vsude koupit, tak jsem nasel ze loni byly nejake vanocni akce, kde tu topo50 davali zdarma,netusi nekdo jestli se to planuje i letos, nebo aspon jestli to bylo i predesle roky?

      0 0
      • kolombo  

        Já mám čb Vistu a jsem spokojen. Kup k tomu originál držák na řidítka a pořiď si nabíječku a dostatek akumulátorků. Ale na delší akci to chce počítač na stažení dat a plánování tras.

        0 0
      • RomanP  

        Já kupoval toho Questa u Picodasu, což je dovozce do republiky a myslím, že jen ten rozhoduje jestli bude něco v akci, nebo ne, protože je i tvůrcem těch map. Tak tam zkus zavolat, jsou docela v pohodě. Já svojí GPS vzal taky v akci a mapa Atlas10R byla ve slevě pouze s prístrojem asi 3,500 místo 7,000 (pouze licence na jeden přístroj) Ale to je dlouhodobě a platí pro víc přístrojů.

        0 0
        • Milenius  

          Teda ja nevim, ale ty mapovy GPS jsou pekna na nic, jednak ty mapy nejsou zadarmo, jednak jsou ty mapy na prd, protoze v nich nic neni, treba takovy vrstevnice jsou dost dulezity, kdyz pojedes nekam jinam tak je zase nutnost koupit mapy, tyhle mapy jsou dobry tak pro navigaci po silnici a ne v prirode, to same je i pro zminenou Atlas10R

          pokud tam nejde naskenovat papirova mapa, tak jsou to vyhozeny penize, lepsi je normalni GPS a k tomu treba PDA, do OziExploreru jde natahnout libovolna bitmapova mapa, ktery jsou i ke stazeni na netu, kdyz se to propoji kabelem (nebo lze i pres bluetooth) tak je z toho mapova GPS, navic na tom PDAcku lze planovat trasy, stahovat data do/z GPSky a analyzovat projetou trasu, je mozne mit mapy v ruznych meritkach, ja tam mam treba celou republiku, autoatlas + shocart 50tku a je to idealni kombinace

          osobne to mam tak, ze si naplanuju trasu, natahnu to do GPS a tu mam na riditkach a podle ni se ridim, kdyz se chci podivat na mapu, vytahnu PDAcko, vetsinou to ani nepropojuju, ale i to jde a pak vidim na mape presne sipku kde jsem

          0 0
          • petr  

            Videl jsi nekdy mapu TOPO50? Pouzivam ji s Vistou C a je to takrka dokonaly. Jsou tam veskere cesty vcetne polnich, vrstevnice, … Trasu si planuju v pocitaci, GPSku vozim v baglu a kdyz se dostanu do mist, kde si nejsem jist, dam ji na riditka. Fakt jsem spokojenej.

            0 0
            • croscountry  

              Daj si ju na riadítka stále. Je to ďaleko jednoduchšie a pohodlnejšie. A tak isto rýchlejšie. A navyše. ak tam máš TOPO 50, tak vieš aj počas jazdy stále kontrolova?, kde si.

              0 0
            • kralovek  

              priznam se, ze taky nechapu smysl nemit ji stale na riditkach … ???

              0 0
              • petr  

                No jasne ze je lepsi mit ji porad na riditkach :-) Jen se bojim, abych ji nerozsekal, kdyz nekde nahodou spadnu.

                0 0
                • croscountry  

                  Toho sa bá? nemusíš. Aj držiak, aj samotná GPS vydrží niekoľko G pre?aženia, takže sa jej nič nestane.

                  0 0
                  • Milenius  

                    sice vydrzi nekolik G, ale to ale nic nerika o vydrzi pri narezu kamenu do displeje, to podle mne nevydrzi, prestoze to garmin dela docela bytelne a i vodotesne, auta maji taky pet hvezdicek v euroncap a jak vypadaj pri narazu…

                    0 0
                    • croscountry  

                      Ak rozmýšľaš takto, tak seď doma na riti aj s GPS, aj s bikom aj so všetkým, aby sa ničomu nič nestalo.

                      0 0
                      • Milenius  

                        Kdybych tak premejslel, tak si nic neporizuju a sedim doma, jen takovy tvrzeni, ze to vsechno vydrzi jsou dost naivni a pak – z kola zasadne nepadam…

                        0 0
            • kochese  

              Uvazuju taky o Viste – jak moc je vyhodnejsi barevny displej oproti cernobilemu – ma cenu si priplatit za tu barvu?A jake pouzivas mapy-jen tu Topo50?Dik za odpoved – zacinam s tim koketovat.Zdar

              0 0
              • kolombo  

                To asi bude rozdíl, mapy taky nejsou černobílé a já někdy dost přemýšlím, co je to zrovna za čáru, co je na displeji, mám čb Vistu. Ale třeba barevná Vista má jen 500 waipointů, oproti čb, která jich má 1000!!!

                0 0
              • petr  

                Topo 50 na CB GPSce jsem nevidel. Ale barevne je to urcite prehlednejsi. Na CB bude asi obcas problem rozlisit vrstevnice od cesty apod. Ja jsem koupil pouzitou Vistu C s Topo50 za cenu novy samotny Visty.

                0 0
            • Milenius  

              Tak tu TOPO50 jsem neviděl ale teď na to koukal a vypadá už docela dobře, to už je asi použitelný, ale ta cena skoro 4 tis. to je docela síla a platit za každou mapu zase takový peníze, no nevim nevim, ale ta TOPO50 už vypadá dobře

              0 0
          • RomanP  

            Proč na nic? s cenou mapy hold při pořízení počítám, že v nich nic není ses hodně spletl, jezdím podle A 10 R a mimo novejch kula?áků, který tam občas nejsou se až na pár detailů fakt dá. Vrstevnice jsou poslední co mě u silniční mapy zajímá a topologická je samozřejmě má. Co se týká dokupování cizích map a skenování, máš pravdu, ale v přístroji je základní průjezdní mapa Evropy (dálnice, silnice myslím I a II tříd.) a v ČR jsem neměl nikdy důvod cokoli skenovat, prostě zapnu a jedu. „Tyhle mapy“ (myslíš asi A 10 R) opravdu nejsou pro pohyb v přírodě, protože k tomu je TOPO 50. Taky můžu plánovat trasu jako ty na pda rovnou v GPSce, i stahovat z a do kompu, analyzovat projetou trasu, měnit měřítko mapy buď podle rychlosti, nebo plynule, mapa se podle směru i natáčí a lze si v menu i regulovat množství detailů, narozdíl od skenů, kde si frčíš cen?ák vedle silnice…jinak celou republiku tam mám taky a ještě 3/4 místa ve volné paměti, pokud to cvaknu na řidítka, mapu vidím (narozdíl od tebe fulltime a barevně, což zvyšuje rozlišitelnost detailů) a nemusím se bát, že mi u pda lupne v terénu display (odolnost do 6G) a nebo na něj cákne voda (hodina pod vodou), taky cca 20 hodin na jedno nabití je jen zbožný sen tvého pda. Každé z řešení má své výhody a každý se musí rozhodnout na co to chce, ale já to beru tak, že to vezmu, zapnu , jedu. Neřeším skenování, nabíjení, odolnost a netahám kraviny v báglu.

            0 0
            • bishi  

              Uz Vás vidím, jak jedete na biku, treba jen polní cestou a na displeji 40×50mm studujete za jízdy mapu s vrstevnicema, ale treba Vás podcenuju, mapa formatu A4 meritka 1:50 000 byva v cizím prostredi pro mě dost mala. Na kolo jedině asi pripravit trasu doma, nahrat a nechat se vest pres body. A presto jsem nekolikrat kvuli nepresnosti v mapach v lesich delal country, i kdyz jsem mel jet podle mapy po ceste.

              0 0
            • Milenius  

              Koukal jsem na tu TOPO50 na adrese http://www.gpscentrum.cz/TOPO50.htm a neni spatna, ale pri srovnani s papirovou (bitmapovou) je to pořád dost okleštěný, v papírový jsou ve vesnicích i ulice, vidím turistický trasy tak jak jsou včetně barev (ne jen pčára s nápisem ZELENÁ), jsou tam zaznamenaný skály a podobné objekty, tím nechci říci, že bych si na ni nezvykl a určitě už taky stačí, předtím jsem o ní nevěděl, ale jak říkám – když pojedu do rakouska, švícarska, norska, francie tak zase musím kupovat mapu za několik tisíc, proč když si můžu koupit normální papírovou za stovku, navíc ty mapy někdy ani nejsou k dispozici a shánět ji někde na místě je i nemožný jinak já taky přesně vidim na jaké cestě jsem, ty mapy jsou přesný, zřejmě to bude stejný jako u těch vektorových, jejich zdroj je zřejmě stejný, nevím jak jsi přišel na to, že jseš cen?ák vedle silnice, to pak máš zřejmě špatně okalibrovaný v tom že PDA není odolný proti vodě a prachu je pravda a taky nevydrží 20 hodin (to nevydrží ani ta GPS), ale PDA vytahuju jen když je to nutný a vydrží mi tak 8 hodin, to už mám vyzkoušený, navíc se s ním díky dotykovýmu displeji pracuje pohodlnějc než s GPS a má větší displej s větším rozlišením, mapa nemá jen pár barev (zelená, modrá, černá) jako ta v GPS, na druhou stranu je ten displej na světle hůře čitelný než u GPS s pamětí jsem na tom určitě líp, protože na SD kartu se mi jich vejde určitě víc, navíc ty karty můžu dle libosti měnit, dále nejsem omezen mapou jen pro jednu GPSku kvuli licenci

              všechny pro a proti už znám, ale rozhodl jsem se pro toto, jestli ti vyhovuje mapová, proč ne, taky dobrá volba, taky by se mi líbila, kdyby do toho šla nahrát naskenovaná mapa dle mé libosti, ale to nikdy nebude, z komerčního hlediska je to blbost a nikdo to podporovat nebude

              0 0
              • zubus  

                Samozrejme kazdy zvazuje svoje pre a proti. Ale vyhlasit, ze mapove GPS su nanic… to ja si myslim, ze ak clovek nema PDA ( alebo ho nechce v buducnosti pouzivat aj na ine, ako navigaciu), tak riesenie PDA + nemapova GPS je prenho nanic. Co ziska clovek, ak si mapy musi scan-ovat, a potom si ju nahrat do PDA za …tisic korun??? To sa moze rovno kuknut do tej papierovej!!! A suradnice vycita z nejakej lacnej nemapovej GPS za 3–4 tisic.A nemusi vlacit drahe PDA v batohu.

                Ale ak chce vyuzivat GPS aj na naozajstnu navigaciu – routing, tak si musi hold za mapovu priplatit. A za mapu tiez. Pre mna je cenne GPS hlavne v aute pri jazde po Europe, ale aj po Slovensku. Taky City Select je az neuveritelne detailny. Pri turistike nosim mapy 1:50 tis a 1:25 tis( tie su naozaj super) s WGS84 suradnicami. No a popritom si robim tracklogy, a vytvaram si vlastne mapy nasho bikerskeho reviru.

                A ver, ze Garmin GPSmap 60C vydrzi 25–30 hodin na jedno nabitie bez problemov. A je na 2 AA baterie.

                0 0
                • Milenius  

                  OK tvrzeni ze je na hovno jsem asi prehnal, za to sorry, ale pocitej se mnou: PDA 7–15tis dle typu + Foretrex 101 za 4100 + Ozi za 2500 + jakakoliv bitmapova mapa stazitelna z internetu, PDA je multifunkcni pristroj, navigace je take mozna, ale vetsinou staci pouzivat jen pro planovani a obcasne zapnuti, pak ti vydrzi na dovolene cely tyden, nebo zakladni model Garmin Legend C za 11500 s pouze 24MB pameti, k tomu mapa TOPO50 za 3000 a Auto taky za 3000, sehnani dalsich map je problematicke, vytvareni tras je bez pocitace nekomfortni, nebo tvuj Quest + ATLAS 10R za 25500 + 3000 za TOPO50, navic je stejne velky jako to PDA

                  jak rikam, PDA vetsinou ani nevyndavam, protoze mi GPS na riditkach staci, kdyz jsem na dovoleny, muzu si PDA kdykoliv zapnout, naplanovat si v pohode trasu, podivat se na projete trasy, prohlednout si na nem fotky, podivat se na internet atd. pristup k mapam je v pohode

                  u TOPO50 mi vadi, ze neobsahuje temer zadne lesni cesty, coz dost znesnadnuje jak orientaci, tak planovani tras, prece jen na kole se jeste porad jezdi po cestach, i kdyz treba horsich a ne jen na blind lesem

                  moje GPS je na AAA a vydrzi jen 8 hodin, tvoje je na AA, tak vydrzi 20–30, to souhlasi, ale pokud jdou menit nebo dobijet baterky, tak je to jedno navigaci v aute nepotrebuju, aspon ne takovou, aby mi to muselo rikat, kam mam jet, otacet mapu podle smeru jizdy taky nepotrebuju, papirovou mapu si taky neotacim kolem dokolo, podle toho kam jedu :) jinak kdyz srovnam mapu TOPO50 na http://www.gpscentrum.cz/TOPO50.htm nebo klasickou 50tku treba toto: http://www.shocart.cz/…1-50-big.jpg tak je jasne videt rozdil jeste tu byl dotaz na moje PDA – LOOX 720, tech 8 hodin v pohode vydrzi s podsvicenim na polovinu a automatickym rezimem CPU, kdyz se jeste stahne jas a omezi vykon CPU na min, tak vydrzi jeste dyl, uz jsem ho mel prd porizenim GPS? takze to pro mne byla vyhoda, pouzivam ho dost aktivne, jelikoz do prace jezdim hodinu MHD – psani, kalendar, cteni knih, planovani GPS, … i proto je pro mne uzitecnejsi, jedinou nevyhodou je, ze neni outdoor, ale kdyz je v pouzdre v kapse, tak se mu taky nic nestane

                  dovedl bych si predstavit spojeni mapove GPS s PDA, ale uz si nedovedu predstavit samotnou mapovou GPS

                  0 0
                  • RomanP  

                    Cenově si to nemá co vyčítat, protože pokud koupíš slušný pda, tak si na tom s routovatelnou mapou podobně. Nechápu, co myslíš slovem nekomfortní na vytváření tras přímo na GPS, to je opravdu znát, že si s tím přístrojem nepřišel mimo letmý pohled do styku, nechápu o co komfortněji se to dělá na pda. Já třeba jako komfort beru, že oproti papírové mapě a pda se mapa natáčí, což mi na pda samozřejmě nedělá a nemusím tak koukat jak jedu doprava dolů a tak, zjednodušuje to i routingové funkce o které kompletně přicházíš a já zase přicházím o tuhnutí systému když se to nejvíc hodí, což mi pda nabízí :-). Je pravdou, že ti GPS neposkytne prohlížení fotek (v případě pda 320×240 spíš něco jako náhled, co si budeme nalhávat) a taky internet na dovolený. Mimo to že na dovolený podobný voloviny nepotřebuju, od toho mám notebook.

                    0 0
                    • Milenius  

                      Jo cenove je to podobne, jde o to, co se cloveku libi vic, tim komfortem myslim to, ze vezmu tuzku a jen klepu na body na mape/displeji a tim se udela trasa za malou chvili, rychlejsi metoda neni, to samy jde udelat na notebooku, pokud ho clovek ma diplej mam 640×480, prohlizeni je lepsi nez na displeji fotaku, ale to uz odbihame, ja PDA pouzivam cely rok a neustale, takze ho opravdu vyuziju, jen chci rict, ze mapova GPS, kterou bych si vybral, by stala pres 20tis. ty levnejsi nema cenu kupovat, kdezto levna nemapova, ktera je malinka, snadno se da na ruku jako hodinky ve spojeni s PDA mi zastane stejnou funkci s hlavne mam ty mapy – mam tam treba i komplet mapu Prahy tak jak je na mapy.atlas.cz a okalibrovanou, takze funguje i navigace pres GPS pokud mas notebook, tak to je samozrejme lepsi nez PDA, ale zase je to min skladny (do kapsy se to nevejde), idealni by bylo Mapova GPS + PDA + notebook, na to ale nemam penize :( takze jsem spokojen s GPS+PDA, na mapovych GPS mi vadi akorat to kupovani map, na to se nejak nedostavaj penize

                      0 0
                    • TomK  

                      Routovatelné mapy se samozřejmě na PDA natáčí po směru, rozlišení PDA je dnes již poměrně běžných 640×480 a systém tuhne jen v přáních jedinců, kteří o PDA zatím jen slyšeli. Podotýkám, že PDA různých systémů i výrobců používám již pěknou řádku let. Tímto se nechci pouštět do žádné hádky, jen uvádím na pravou míru některé pověry.

                      0 0
                      • RomanP  

                        A teď od pověr k mým zkušenostem. Tedy osobním. O VGA rozlišení vím, ale potom se nemá cenu bavit ve smyslu pda-levnější. Tyhle zařízení neznám z doslechu, ale vystřídal jsem jich přes Psiony a Jornady 680ky fakt několik. Pda mi za cestu cca 300 km běžně jednou vytuhne a mým přáním by byl spíše opak (nebavím se teď o srovnání kvality map). Co se týká map o kterých jsme se bavili, tak ty skenované se nenatáčí. Ale jsou i mapy kombinované: rastr + vektor vrstva.

                        0 0
                        • TomK  

                          Tak mně netuhne :-). Asi by to chtělo zvolit něco s použitelnějším OS, než jsou stařičké CE. Ceny jsem nekomentoval a myslím, že to je relativní. Argument o „špatnosti“ skenované mapy vzhledem k její neotáčivosti je ve světle toho, že v mapové GPS ji nemohu použít vůbec, poněkud lichý. Nevnucuji nikomu žádné z obou řešení, ale chtěl-li bych najít nevýhody řešení pomocí PDA, tak by to byla spíš větší náchylnost k poškození, než mapová nedostatečnost.

                          0 0
                          • Milenius  

                            Mne to taky netuhne a souhlasim s tim, ze jedina nevyhoda je v tom, ze je to nachylnejsi na poskozeni, vozim to ramove tasticce na kole obcas si rikam, jestli se tomu nic nestane pri tech vsech otresech, ale zatim v poho

                            jedina nevyhoda mapovych GPS jsou zase ty mene podrobne mapy a jejich cena, takze ted si clovek vyber :)

                            vektorove mapy pro PDA jsou samozrejme taky, ale opet je tady ta dostupnost map a ceny

                            na PDA se mi libi jeste jedna vec, pokud se nerozbije, tak jejich moralni zastaravani je velmi male oproti pocitacum

                            a kdyz uz jsme u GPS, tak aby nam to jednou nevypli, az spusti Galileo ;)

                            jeste by to chtelo tu databazi tras (apel na admina) :-)

                            0 0
                          • RomanP  

                            Nepsal jsem, že mám doteď Jornadu s WinCE, ale že jsem si tímto prošel. To o čem jsem psal má samozřejmě 2003 SE. To s otáčivostí neměl být argument pro nebo proti, spíš jsem tím chtěl říct, že bych to nesnesl. Nevím proč…

                            0 0
              • RomanP  

                Hele ohledně TOPO 50 nemohu při tvých srovnáních sloužit, protože ji nepotřebuju a zatím nemám.

                „…si můžu koupit normální papírovou za stovku…“ no to můžu já taky v tom nějak necítím výhodu.

                Na to že jedu mimo cestu jsem přišel tak, že jsem jel několikrát podle PDA, tak jsem na to přišel (rastrová mapa, která se ani podle směru jízdy samozřejmě nenatáčí).

                Quest skutečně 18,5 hodin vydržel, spíš mi napiš, který PDA ti jede 8 hodin :-)

                Práce s dotykovým displ, je sice pohodlnější, ale tak doma, ne už na kole a ani lovit stylus po cestě v aute nic moc.

                Co se týká paměti, mam pro mapy v přístroji 243MB a mapou zaplněno asi 40MB Možná že máš gigovou kartu a si na tom líp, ale k čemu ? Mám pro mapy ještě 200MB rezervu a proto ani nic nemusím měnit. Pokud bych podnikal cestu kolem světa, tak snad jedině zabalit si i notebooka.Pod­porovat skenovanou mapu určitě Garmin nebude, ale já nějak nechápu, proč by mi to mělo chybět. Do zahraničí na kolech stejně nepojedu a pokud ano, přijde u nás obou na řadu ta papírovka a ta průjezdní mi na silnice stačí.

                0 0
                • Venca  

                  Romane- právě Quest se chystám kupovat,protože je ideální do auta i jinam- pochopil jsem, že Ti na kole fachčí dobře? Jezdíš s ním i v horších podmínkách?

                  0 0
                  • RomanP  

                    Já jsem měl stojánek jenom půjčenej od kamaráda a tak veklý zkušenosti nemám a navíc jsem neměl topo 50 mapu, takže nemohu sloužit, ale v autě jsem spokojenej. Stav se párkrát v Picodasu a nebo v tý jejich nasmlouvaný provozovně v Čestlicích a pokecej s nima, a? si uděláš obrázek

                    0 0
                    • Venca  

                      Ještě dotaz na podrobnost Český republiky v těch CD se záp.evropou, něco se mi v Picodasu telefonicky zmiňovali,že v nové verzi už tam bude i ČR dost podrobná- jak je to teď? Díky!

                      0 0
                      • RomanP  

                        No já mám v přístroji upřednostněnou mapu A10R protože ta bude asi vždycky o pár kroků dál, než to co pro nás přichystají amíci, ale je tam v podobné podrobnosti jako má česká A10R asi 8 českých měst, jako je Praha, Brno, Plzeň, Vary a Budějky atd. Mezi těmito osmi městy jsou jen hlavnější silnice. Mám verzi evropy číslo 6 a jeden volný upgrade zdarma před sebou, ale mám počkat do září na verzi 8 a ne to dělat teď na 7. Jinak česká mapa má upgrade zadara

                        0 0
                      • Vojtíšek  

                        City Select v.7 má srovnatelnou podrobnost se západní Evropou pouze od západní hranice po osu Liberec-Praha-ČB dál na východ je to zatím bída. Rakousko, Německo tam probíhá aktualizace dobře, ale třeba v Itálii jsou šlendriáni, ani v nové edici nemají opravené věci, které se změnili před cca 3 roky. Co se týče zahraničí, tak jsem stáhl Topo 50 Deutschland. To je fakt super a ani to není vázaný na číslo přístroje. Plánuju někdy v budoucnu přejezd Alp (Rakouska) na silničce od Dolního Dvořiště po Kvarner a pak přijde GPS ke slovu. Doma používám spíš k záznamům švihů, než k nějaké urputné navigaci. V zahraničí je příjemný, že než člověk jede, tak z webu stáhne předem nějaký bikerský trasy pro danou oblast a pak už se jen nechá vést.

                        0 0
                  • RomanP  

                    … ještě možná jedna věc. Zatím to nejede tak, že když napíšeš číslo popisný, tak že tě dovede až přede dveře, přesto, že to po tobě mapa chce, když zadáváš přesnou adresu (je víc způsobů vyhledávání) Prostě ti to ulici jakoby rozseká třeba na 8 dílů a ty si před odjezdem zvolíš

                    0 0
                    • Venca  

                      To právě řeším, jestli nestačí TOPO-50 a nový upgrade ČR od amíků. Ale pokud jsou všechny upgrady pro ČR Atlas 10, zdarma,tak to se za 3500 hodí.

                      0 0
      • RapMan  

        Tak jsem rad ze se debata rozjela, konecne jsem se alespon trochu neco dozvedel o mapach, ale nic o te Legend C. Pisete ze pouzivate Vista C, to se lisi jen ze Vista C ma barometricky vyskomer a elmag. kompas, jeste v necem? Ted koukam ze ta moje vyhlidnuta Legend C nema protokol NMEA, to je dobry k cemu?

        0 0
        • RomanP  

          Takovou co to má, lze pak použít jako systémovou a tím pádem se nemusíš dívat jenom na display, ale můžeš jí použít jenom jako „hloupej“ přijímač a zobrazovat si nějakou mapu a pozici třeba na notebooku. Prostě NMEA je protokol, kterým se dorozumí…

          0 0
        • Palo TT  

          Mne osobne sa skor pacia nove modely rady gpsmap 60. Oproti niektorym starsim modelom maju dlhsiu vydrz baterii a aj moznost pripojit externu antenu.

          0 0
          • RomanP  

            Přesně tak, jsou supr a rovněž podporují protokol NMEA

            0 0
          • Vojtíšek  

            akorát držák na kolo je na hovno. Přístroj z něj snadno v terénu vypadne.

            0 0
            • RomanP  

              Skoro stejnej je i ten na Questa a nevypadlo, ale to jsem to podvědomě trochu šetřil, myslím že bych ho z něj doved vyhnat…bohužel. Jinak alternativu nabízí f. Touratech, ale to je na bike tak o rozbití hlavy :-) Já ho vidím spíš na motorce.

              0 0
              • Vojtíšek  

                Mně z něj vypadl paradoxně na Mallorce, kde jsou super silnice. V jednom místě byly trochu záplaty, hups a už se 60CS válel po zemi. Bohužel tak neš?astně, že se ulomil plastový kryt antény, ještě 2 měsíce běhal a pak konec. Utrhl se nějaký kontakt na anténu a nazdar. Signal out. Přitom na externí anténu fachá dobře. Takže ho používám v autě a na kolo jsem si koupil Legenc C, který je jednak menší a jednak má držák integrovaný přímo v přistroji, takže nehrozí vypadnutí z držáku na řidítkách.

                0 0
                • RomanP  

                  Jak říkám, šetřil jsem ho, ale dát po cestě schody a pak nějakej sjezdík, tak se asi taky válí. Na můj přístroj je jinej stojánek, ale proncipem uchycení je stejnej. Žádná sláva, snad zkusit hledat v příslušenství značek, co se zabývají jenom stojánky, jako nahoře jmenovaná.

                  0 0
                  • Vojtíšek  

                    O to více mne překvapila tisková zpráva z Transalp Challenge, že Mannie Heymans (loňský vítěz, letos celkově 5.) vyhrál poslední etapu i díky přístroji GPSmap 60CS. Což bych tak i dovedl pochopit, že pokud včas očekával ostrou zatáčku a připravili si s par?ákem ideální místo pro atak do finiše, ale nechápu, jak mohl dovézt GPSku v pohodě do cíle v originálním držáku. Snad měl nějaký jiný, a nebo to tam přibastlil nějakou izolepou :-)

                    0 0
                    • RomanP  

                      No já s 60CS zkušenost nemám, ale je to co se hardware týče stejný s questem (mimo pamě? a pár drobností) a tak i váha a stojan na kolo jsou mimo pootočení přístroje na výšku podobný a s tím mým bych bez izolačky nedal nejen Alpy. To co mám v autě za doking station je oproti tomu bytelnost sama a to mi to drží na skle.

                      0 0
                • davetheman  

                  Zdar, taky mam GPSMAP 60CS a resil jsem uchyceni na riditka, nakonec jsem to vyresil nasledovne: www.davidhofman.com/gps (originalni „kolibka“ pribastlena celou delkou na predstavec aby se nerozkmitala – pomoci stahovaciho pasku a powertape),ale jeste jsem s tim nejel. Mam taky trochu strach o Garmina poskakujiciho displayem po kameni…

                  0 0
                  • kolombo  

                    Já mám Vistu a tam je uchacení do kolejničky a dost bytelné. U téhle GPSMAP 60CS je to jinak?

                    0 0
                    • davetheman  

                      Uchyceni je na dvou bodech – čep k uchycení na opasek (u anteny) se zasune do takového očka a dole je potom takový zobáček zacvaknutý do profilu v přístroji. Vypadá to pevně, ale nevim jak třeba ve sjezdu, přece jen to dostává dost rány

                      0 0
                  • stan.zak  

                    Zdravím, davetheman 60tku mám na řídítkách jištěnou tím páskem, dodávaným v balení. Zatím ale z orig. držáku nevypadla. Asi že nejezdím nic drsnýho. Přikládám už omletý foto, ale je snad jediný, na kterým to je vidět.

                    0 0
    • bishi  

      Používáte někdo program TTQV?

      0 0
    • stan.zak  

      …téma GPS je je tu tolikrát… Zdravím, jak tak pročítám, co se týče GPS, chci znovu upozornit na příspěvek od rasto_t: 16.08.2006 13:35:21) 87.197.173.xxx 5×> Jezdí někdo v terénu s GPS??? (^ odpověď na 4× ^) S celoeuropskou posobnostou funkuje web www.gps-tour.info/ a nic nebrani tam publikovat vlastne trasy Dokonce už tam jsou i nějaký trasy z Čech :-). Příští týden jsem pryč, ale pokusím se taky nějaký přidat. Co vy?

      0 0
    • stan.zak  

      Zdravím, Milenius. TAKOVÁHLE DATABÁZE UŽ EXISTUJE, klikni na: www.gps-tour.info/tours/view.php?…

      momentálně jen Mountain bike skoro 2.200 tras, a spousta dalších! Jo – okoukal jsem od rast_t .

      0 0
    • stan.zak  

      … tedy stahovat trasy můžeš myslím hned, a přidávat po registraci, těším se! stan – pilot

      0 0
    • vvv  

      Už delší dobu uvažuju o podobném projektu, něco málo dělám pro nejmenovanou firmu, můžeš se mrknout na www.penzion-polansky.cz/index.php?… ale chtěl bych to rozjet jako solovy projekt. Nejsem ale moc dobrý ve www tvorbě ale můžu nabídnout trasy, domenu a web prostor. Mužeš mne kontaktovat na vavrusa@avonet.cz

      0 0
    • stan.zak  

      : vloženo i do diskuze nakole. Zdravím všechny, chci vložit jen malý komentář, pokud jde o trasy: ještě před ježděním na kole mám poletování na padáčku – tedy bezmotorové plachtění, a máme podobný stránky: www.pgweb.cz/cpp/ Je to tady bráno jako soutěž, včetně vložení výkonu do určité doby po uletění, což se mi vloni ani jednou nepodařilo… Tak jsem s dopomocí našel www.gps-tour.info/ – který nejsou jen pro paragliding a to mi zcela vyhovuje. Dokonce mi tam ještě chybí možnost vkládat zajímavý trasy, ujetý autem. Obecně se mi, i přes jistou nedokonalost – např. nemožnost zobrazení ujeté trasy ve 3D (viz výše) – ale tahle možnost velmi zamlouvá. Je to, myslím, jedinečná ideální možnost porovnávání a sdílení, která lidi se stejným či podobným zájmem spojuje. Z tohoto pohledu mi připadá velmi nešťastný začít tvořit podobné vlastní stránky, podle mýho zcela zbytečná separace. A i když zájem, alespoň tedy komentovaný, tady v diskuzi nakole, není nijak ohromující – inspiraci na těhlech www může najít snad každej. Tak užívejte! Stan

      0 0
    • stan.zak  

      Zdravím Milenius, veřejná databáze tras existuje, momentálně tam je mimo další (počet tras): Mountain bike (2222) Transalp (33) Racingbike (431) Trekking bike (252) Bike touring (101) klikni na www.gps-tour.info/…sitelang.en/ a můžeš vybírat.

      0 0
    • stan.zak  

      … Ahoj, na gps-tour.com/ nějaké trasy přibyly a o pár jsem se jich podělil taky, tak máte-li chuť, klikněte :- ) stan – pilot

      0 0
      • Honza729  

        jj, ja tam mam zatim jen dve, vic jsem nestihl… :-)

        0 0
        • stan.zak  

          Ujet nebo vložit?

          0 0
          • Marek 2  

            Nemáte projeté s GPS nějaké pěkné trasy v okolí Opavy (asi to bude špatně zařazené,nechci zakládat novou diskuzi)

            0 0
    • m4rkus  

      Můžete někdo doporučit program, ve kterém editujete svoje zaznamenané trasy? Mám BT modul a TB mi dělá trasu. Tu potřebuji v něčem doladit. Díky

      0 0
      • MaPa  

        OziExplorer, TTQV, Trackmaker, trochu neprakticky to jde i v Sporttracks, záleží co potřebuješ…

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.