Další "perla" v novinách aneb povinná výbava kola.

42 nepřečtených
  • jihra

    Tak jsem se zase dneska rozčílil, což už je v mém věku (53) nebezpečné. Dnes jsem si v Moravskoslezském Deníku přečetl, jaká že je podle jistého pana Jaroslava Perdocha (autora článku Ani cyklisté nesmějí řídit opilí a telefonovat) povinná výbava kola.

    Takže (cituji):

    • dvě na sobě nezávislé účinné brzdy
    • jasně znějící zvonek
    • přední odrazka bílé barvy, zadní odrazka červené barvy; odrazky lze nahradit odrazovými materiály obdobných vlastností, které mohou být umístěny i na oděvu nebo obuvi cyklisty
    • odrazka oranžové barvy na šlapadlech; odrazky mohou být nahrazeny světlo odrážejícími materiály na obuvi nebo v jejich blízkosti
    • odrazka na paprscích kol; odrazky lze nahradit světlo odrážejícími materiály na bocích kola, bocích pláš?ů, na koncích blatníků nebo na bočních částech oděvů cyklisty
    • světlomet svítící dopředu jasným světlem
    • svítílna svítící dozadu stálým nebo přerušovaným světlem červené barvy
    • kryt řetězu a blatníky

    Už se těším, jak za jasného slunečného dne ve 14 hodin odpoledne jasně svítím dopředu, abych dobře viděl na cestu. A nový chromovaný kryt řetězu určitě dodá mému biku ten správný švih – už se těším, že budu konečně „IN“.

    Zkrátka – zase jednou perfektní ukázka odpovědné práce našich novinářů. No ale na druhou stranu – nakoupím do servisu kryty řetězu z výprodeje a za chvíli jsem „v balíku“. Takže vlastně pane Perdochu vřelý dík za Váš článek.

    0 0
    • hajtaj  

      nemůžu si pomoct, ale pisálky co kondaj zasvědceně o něčem o čem ví kulový, už rači ani neřeším.. Sedět za vraždu pitomce je přeci jen škoda :o)

      0 0
    • CZiko  

      By mě fakt zajímalo, jestli si někdo myslí, že si nějaký streetař vezme na kolo odrazky, přední světlo, kryt řetězu a blatníky:))))) A taky by mě zajímalo jestli to benga kontrolujou:) doufám, že ne… nechtěl bych dostat flastr za to že nemám onen tolik potřebný kryt řetězu:)))

      0 0
    • Kreten  

      no kontroluju tak odrazky. par krat ma uz nahanali ale este nechytili:P inak v nasej vyhlaske je ze zavodne bicykle to nemusia mat ale nesmu chodit po ceste alebo tak nejak to bolo.

      0 0
      • Stax  

        az na to ze aby mohol byt bike povazovany za zavodny tak pri sebe musis mat licenciu…

        0 0
        • jihra  

          Podle současného zákona (vyhlášky) se nerozlišují závodní či nezávodní kola. Prostě pokud se účastníš provozu na pozemních komunikacích, tak musíš mít na kole výbavu dle vyhlášky – a? máš kolo ze supermarketu nebo stroj za 200.000 Kč.

          0 0
          • Koala MC  

            Myslím že to není tak zcela pravda.Pokud má člověk závodní kolo,respektive je na tréninku a je registrován v oddíle cyklistiky (nebo triatlonu),pak za „normální“ viditelnosti nemusí mít kolo světla..a podobné ptákoviny.

            0 0
            • Volf  

              Stačí i ta nejnižší závodní licence od svazu cyklistiky. A pak taky záleží jak jseš přesvědčivej, protože jsem párkrát policajta udělal na průkaz českých cyklistů.

              0 0
            • náčelník  

              Jihra má pravdu. To s těmi „průkazy“ už dávno neplatí.

              0 0
              • Koala MC  

                Hmm..tak v tom případě by si Lance Armstrong na tréninku v ČR měl dávat pozor aby nedostal pokutu:-) No to bych se teda s policajtem hodně hádal..kdyby mne chtěl na tréninku pokutovat..

                0 0
                • MaPa  

                  A proč by ses hádal? Mě to teda přijde logický: jsem na komunikacích, musím dodržovat silniční zákon který tu platí. Soutěžní speciály (auta) taky když se přesunujou po silnici v běžném provozu musí tyhle zákony dodržovat a splňovat požadavky pro provoz na pozemních komunikacích, tak proč ne cyklista?

                  Taky celou povinnou výbavu nevozím (ani nejezdím závodně), ale jsem si toho vědom a chovám se podle toho a rozhodně nevím proč bych se měl sakra hádat.

                  0 0
                  • Koala MC  

                    Takže až tě nějaký policista bude pokutovat za to,že nemáš na závodním kole světlo a odrazky ve výpletu,sklapneš podpatky a vytáhneš peněženku?OK..to jsi teda grand.

                    0 0
                    • Pá-dlista1  

                      Pokud nejedes za snizene viditelnosti, tak svetlo mit nemusis a kdyz ne je to konec koncu pro tvoje bezepeci. A to s tema licencema opravdu uz nejakou dobu neplati. Jo a jak se pozna zavodni kolo? Nakonec trenink se zatezi je precijen prinosny a mnoho zavodniku trenuje na kole nezavodnim… no to uz vubec nevim jak to udelat :)

                      0 0
                      • Koala MC  

                        No..snad si rozumíme:-) Trénink se zátěží je přínosný..ale kvůli tomu nebudu trénovat na tatínkově stroji „Ukrajina“.I když jeho krásné blatníky,světlo a kryt řetězu mu dodávají punc vyjímečnosti:-)

                        0 0
                        • blue  

                          ja nevim, ale ja ti teda nerozumim… cetl si vubec, jak mas mit podle aktualnich predpisu vybaveny kolo? nejspis ne, kdyz tady argumentujes nejakym krytem retezu a blatnikama… a mit v kapse blikacku kvuli vecernimu navratu takova zatez zase snad neni…

                          0 0
                          • Koala MC  

                            Chtěl jsem jen říct,že mne nidky nenapadlo měřit plochu odrazek na mém kole,nebo plochu odrazných částí na mém oděvu.Pokud bych očekával návrat na kole v noci,světlo si pochopitelně vezmu,ale „preventivně“ ho sebou nevozím.

                            0 0
                            • blue  

                              aha, tak to z cely tvoji debaty teda vubec nebylo nejak jasny, ze ti jde jen o mereni plochy odrazek…

                              0 0
                            •  
                              Obsah tohoto příspěvku je blokován.
                              0 0
                        • Pá-dlista1  

                          No… rozumime… jak se to vezme. Nikdo te nenuti trenovat na ukrajine s blatniky, svetlem a krytem retezu. Takze ti zas tak moc nerozumim.

                          0 0
                    • MaPa  

                      Šlo mi spíš o to, že hádat se můžeš s poslancema a ne s policií, která jen hlídá dodržování zákonů a nařizení. Navíc můžeš vždy odmítnout blokovou pokutu a žádat o vyřešení ve správním řízení, kde si někdo (např. neafektovaný) vyslechnte tvé argumenty proč si třeba ty odrazky ve drátech neměl…

                      0 0
            • Radek Broz  

              A vzal jsi to kde? Nic takoveho davno neplati. Pamatuju dobu, kdy si bikeri delali hromadne licence v naivite, ze je to vykoupi z placeni pokut. Navic svetla atd. za nesnizene vidielninosti nemusis mit na zadnem kole. BTW: Zajimalo by me, jak definujes kolo „zavodni“ a jak se o tom pres s prislusnikem;-)

              0 0
              • náčelník  

                To byly takový „turistický“ licence, za pár dní se změnil zákon a byly k ničemu. Akorát si Svaz pěkně namastil kapsu na poplatcích. Organizoval to Peleton.

                0 0
              • Volf  

                Je možný že už to neplatí. Každopádně jsem jeden z těch co to dělal právě z důvodů aby nemusel platit pokutu. Jinak se zastanu policajtů, protože moje zkušenost je taková, že pokud se nemotáš jak otrávená liška, nebo nejedeš večer bez světla nebo víc kol sebe tak si tě nevšímaj.

                0 0
                • Koala MC  

                  Ale jo..mne zastavil policajt na kole jen jednou..to měl ovšem blbé řeči o krádežích kola..něco v tom smyslu,jestli jsem to kolo neukradla atd.Ale jde o to,aby policie nedávala kolařům pokuty za pitomosti..viz.něco podobného jako když v autech je v lékárničce obvaz co má rok prošlou dobu použití.Přitom ti každý doktor řekne,že je to ZCELA jedno..a když na to přijde,tak krvácení máš zastavit třeba umaštenýma monterkama.Policii fandím,pokud bude trestat předjíždění přes dojito plnou čáru..atd,ale ne trestat lidi za překročení rychlosti o 5km/h (doslova).

                  0 0
                  • Pá-dlista1  

                    Ty jsi ta zena jak si ji pletou kvuli nicku? :)

                    0 0
                    • Koala MC  

                      Ne ne:-).Já jsem TEN Koala…ale omylem jsem se překlepl..Píšu dost rychle..bohužel se občas vloudí i chybička:)

                      0 0
        • Mamut  

          Kreten je slovak (ako takiez slovak mozem potvrdit, ze naopak to neplati) a u nas je to tusim podla starej vyhlasky este z cias komancov. Presne to neviem, studujem v Prahe a bike som nedotiahol domov uz pekne dlho.

          0 0
    • hajtaj  

      náhodou takovej streetař by byl betelně cooool

      0 0
    • BH  

      jo novinari jsou blbove, ale nasi legislativci take, vzdyt ty predpisy a zakony furt meni, kdo to ma sledovat? Pak to jeste novinari takto zvoraji a zmatek je na svete.Radeji si jdu na silnicku namontovat blatniky a kryt retezu, co kdyz to plati?

      0 0
    • Stax  

      predpokladam ze to citoval zo zakonu tak nechapem co je na tom na rozculovanie… a nie kryt na retaz nenosim :))

      0 0
    • speedy gonzales  

      dyt jen citoval zakon tak co tady hned nadavate na novinare??? to je uz trochu paranoia,ne?

      0 0
      • Thidney  

        na linku http://www.kpo.cz/…a_vybava.htm najdeš znění vyhlášky č. 341/2002 Sb., příloha č. 13 a najdi mi v ní třeba kryt řetězu. je to první odkaz, ktrý se objeví po zadání "Povinná výbava jízdních kol v googlu. 9tý odkaz na témže místě je http://www.ivelo.cz/…w_clanek.php?… Za takto odvedenou práci je potřeba danného autora z..... :-))

        0 0
      • jihra  

        Jo autor citoval zákon, ale asi 5 let starý!

        0 0
        • Volf  

          Jo přesně a už minimálně 3 roky neplatí. Jinak s postupem času / a ne zrovna rád / začínám dávat za pravdu důchodci z Vysočiny alespoň v jeho názoru na novináře, protože to co si oni beztrestně dovolují je fakt možný mimo naši republiku už jen na Balkáně nebo za Uralem.

          0 0
    • sraldo lattrinny  

      Slyšel jste někdo o víkendu „fundovaně“ hovořit Jakuba Turka o Xteře a o horských kolech na Radiu Beat? Málem jsem se po…smíchy. Je to fakt odborník na slovo vzatý.

      0 0
    • climber  

      Je to samozřejmě celý kravina, ale už jsem se setkal i s idiotem, který tvrdil, že když dojde k nehodě cyklisty a automobilu, tak v případě, že cyklista nebude mít povinnou výbavu kola (což jsou například přitroublý blatníky), tak by měl být označen za viníka nehody. Docela slušně jsme se pohádali. Ponechme stranou jak vypadá kdyt řetězu na biku, ale uklidňuje mě, že blatníky a kryt řetězu zcela jistě podstatně přispějí ke zvýšení bezpečnosti jízdy na českých silnicích.

      0 0
    • Dumbo  

      pochopim odrazky a zvoncek… no na kiehho boha je potrebny kryt retaze… ??? :-) nasram im…

      0 0
    • vas  

      Tak moc dlouho jim to netrvalo, dnes 5.5 oprava na 5×5cm ze podle vyhlasky nemusi byt zvonek, blatkiky,a kryt retezu

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.