• munro

    Minulý týden jsem měl menší rozhovor s dvěmi jezdkyněmi v oblasti Ořešína. Bylo to poté, co mi děcka málem smetli nějací dva jiní hippo-blbci, kteří mezi sebou závodili na dost ferekventované lesní cestě od ořešínskýho ranče k Rakovci. Takže i z mé strany ta debata nebyla moc klidná, nicméně jejich názory mne dost šokovaly. Typický kecy, že jsou na veřejné cestě a můžou si tam dělat, co chtějí, už znám. Na moji otázku jestli se někdy zkusili projet po jimi „upravené“ cestě třeba s kočárkem se spícím dítěte, mi bylo odpovězeno, že si nevšimli, že to je vycházková trasa pro kočárky. Podle mne si ale všichni ostatní rozhodně nemohou nevšimnout, že je to vycházková trasa pro koně. Absolutní nezájem o to, že cestu chce v nějakém stavu používat i někdo jiný. Večer jsem se byl ve stejné oblasti projet na kole a zase zatoužil po celopéru, protože jestli jsou krátery po kopytech v normální sezóně katastrofa, tak v zimě je to úplně nahovno. Chtít po jezdcích, aby používali třeba jen jednu polovinu cesty, je asi naivní. Takže ostatní uživatelé (turisti, lyžaři, zimní cyklisté) musí riskovat kotníky a nervy, kvůli tomu, že se vlastník koně příjemně odreagoval pobytem na čerstvém vzduchu. Dá se a zkusil jste to už někdo nějak smysluplně řešit?Domluvou s místními koňáky, výhružkami na úřadu městské části, debatou se správci lesa. Přiznávám, že jsem si doteď vystačil s nadáváním na „zasr..ný koně“, ale teď už se mi situace (alespoň v popisované lokalitě) zdá dost neudržitelná.

    0 0
    • BB  

      neda se to resit nijak, nez jak jsi naznacil – celopero. Me takhle kone presvedcili pred 3 roky na cervene na Okor a od te doby si uzivam a na cesty rozdupane konmi se docela tesim.

      0 0
      • vojta  

        No, ono i ten full obcas nestaci. Kdyz konaci rozdupou stezku do podoby nevysychajiciho bahniste plneho hlubokych krateru, je ti i full k … na nic.

        0 0
    • RomanH  

      V lete jsem zazival obdobne pocity, hlavne kdyz jsem konaky potkaval i uprostred lesa na uzkych neznacenych pesinach na opacne strane Brna, kde jsem si drive myslel, ze to znam jen par mistnich. Obcas mam ale pocit, ze by nepomohlo ani celopero, jen Husquarna.

      0 0
      • gaston  

        myslis motorku nebo motorou pilu … Doom UAAAAA :O)

        0 0
      • wlk  

        tak tak, když člověk vyjede údolím bobravy, tak je tam hned několik míst, kde si to koňáci pěkně užívají, ohleduplnost nade vše…

        0 0
    • mastihuba  

      Obávám se že budeš muset změnit lokalitu. Mluvil jsem o tom s jednou kolistkou co se stará o koně u Bolka na farměa říkala že s těmi limi se domluvit nelze. A to je jedna z nich.

      0 0
      • RomanH  

        A pak se muzeme divit, ze lidi s jednodussi naturou rozhazuji po lese husitske jezky (viz. pripad z Ostopovic asi pred tremi lety)

        0 0
        • mastihuba  

          To je asi blbý na to najet na kole :)

          0 0
        • Páník  

          problem je,ze s tim se asi fakt nic delat neda.jednak vsichni budou oponovat,ze kun je zvire a zvire do lesa patri vic nez treba kolo.jednak kun nemuze za blbost sveho jezdce,bohuzel kun to vetsinou odsere,pac on je ten nastroj „zkazy“

          0 0
          • Máca  

            Ale největší sranda je, že si ten živý traktor můžeš v klidu za patřičnou hromádku peněz pronajmou a jet pod „odborným“ vedením přeorávat ty nejpoužívanější cesty, pohoda ne. Za zlikvidování cest budeme moct stejně jen my bikeři – veřejnost má díky bratrům turistům jasno!

            0 0
      • munro  

        No tak to jsi mi potvrdil, co si podvědomě myslím. Že domluva je krajně obtížná a to kvůli skladbě a přemýšlení lidí, kteří si po sobotách v koženým kabátu a klobouku hrají na kovboje. Já nemám chuť pokřikovat na patnáctiletý holky, který se jdou projet na koni, ale majetní snobové, kteří si díky tomu, že vlastní koně přivlastní i veřejný prostor, ti mě serou. Můj subjektivní názor stále silněji potvrzovaný nepříjemnými zážitky z kola či pěších výletů je následující – problémem jsou lidi, pro který je kůň dalším ze symbolů společenského postavení. Těm asi o nějakou ko-existenci s ostatními uživateli lesa vůbec nejde, obávám se, že by ani nepochopili, že existuje nějaký problém. Nevíte někdo, co na to říkají správci lesa, tj. asi v mnoha případech lesní podniky? Ty cesty jsou jejich, ne?

        0 0
        • Splinter  

          Jo je to tak jak říkáš.. Na koně ve většině případů jednou ti co se chou předvést z řad „úspěšných podnikatelů“

          Problém je v tom, že pěšák nadává na koňáky a cyklisty cyklista na pěšáky a koňáky a koňákovi je to fuk pač za peníze se může všechno (a taky má pěšák a cyklista z koně respekt)…

          0 0
    • Jenda  

      no kdyz te hodne naserou muzes jim zaflekovat tesne za zadkem nicmene je to trochu kontraproduktivni do budoucna – viz. vzajemna tolerance a diskuze o CEMBA Ale je fakt ze moje tolerance se obzvlast po desti kolem Sarky a Okore blizi temer k nule – jeste ze kolem Kladna pryc od Prahy tech koni (a lidi) tak moc neni:-)

      0 0
      • mastihuba  

        bych se koňskýmu zadku raději vyhnul :)

        0 0
        • Máca  

          souhlas, ale takovej zvonek dělá s koněma divy – to je spíš ale naschvál

          0 0
      • VencaV1  

        To zaflekovani se mi jednou povedlo, kdyz jsem na 2 kone narazil za zatackou a musel jsem rychle zastavit. A bylo to dost drsny, se vzepnuli na zadni a ty jezdci meli co delat aby to ustali.

        0 0
    • rb  

      Říkejte si co chcete,ale kůň patří do salámu,ne na cyklostezku,jak se tady kolem Ostravy stává.

      0 0
    • Loner  

      Nedomluvíš se a jenom se ještě víc na*reš. Doporučuju trasy, kde koně nejezdí: Levé i pravé stráně nad priglem – směr zvěřová obora neb Jelení žlíbek, Nový Dvůr, vyhýbat se Hvozdci. Nebo jeď na Vranov ale přes Mokrou Horu a sjeď do Adamova – zvlášť teď je to velmi výživná trasa. Nejezdit zásadně na Velkou Babu, a na Kuřim – teď pouze kopyta v ledu, na jaře kopyta v bahně. A máš pokoj a nemusíš řešit otázku zda bylo nejdřív vejce a potom slepice. Oni ti koňáci někde jezdit musí a to že by se domluvili, že budou používat určenou stranu pěšinky to asi nehrozí, já už se s tím faktem smířil.

      0 0
    • gumid  

      Ten samý problém od Hádů na Ochoz – úplně nejlepší je jezdit koňmo dva vedle na té úuzké pěšině! To i pěšáci chodí houštím. Minule to ale vcelku hbitě vyřešil postarší, solidně vypadající, důchodce. Vytáhl píšťalku a zapískal si. Sice „kovboj“ nadával, protože koníkovi to nebylo po chuti – pán si pískal, kůň to bjížděl jinudy. Ovšem ono „jinudy“ v tomto případě bylo volným terénem za sloupky s těmi zelenými značkami se státními znaky, označujícími přírodní rezervaci. Bohužel, na koních jezdí i lidé, kteří si tímto dokazují svoji jedinečnost. Je pak vcelku jedno, utlačují-li Vás autem nebo na koni – blbci zůstávají pořád a vypadáto tak, že před tím není úniku. Je však s podivem, že bordel po koních nevadí ani vlastníkům, ani ekologům, ani turistům.......

      0 0
      • zirecek  

        Tím, že se o tom mluví, to začne někomu vadit i na patřičných místech.

        0 0
        • kolombo  

          A zakážou nás šmahem všechny :-(

          0 0
          • zirecek  

            To si nedovolí. Min. omezení asi ano, jinak ne, jezdí příliš hodně lidí, je to zase o penězích.

            0 0
      • Páník  

        u vlastniku – co oci nevidi,srdce neboli…pro ekology je to zviratko…a turisti si reknou „jeeee konicek“…

        0 0
    • wroum  

      z vlastni nekolikalety zkusenosti musim rict, ze lidi od koni jsou divny (neco jako treba tuningari aut) a tudiz jakakoliv dohoda ci domluva je zbytecna. az na vyjimky sou blby jak kun a vubec nedokazou pochopit, ze to pro co oni zijou, ostatni tak akorat sere kdekoliv se objevej.

      0 0
      • Ceslo  

        Co myslis kolik lidi si to samy mysli o cyklistech?

        0 0
        • wroum  

          to nevim a neresim – nepocitam se mezi cyklisty a tudiz o tom nepremejslim.

          0 0
      • Páník  

        pozor…kun je celkem inteligentni organismus:)

        0 0
        • wroum  

          pohov…

          ja vim, dokonce nekdy i inteligentne pusobi – treba Winetouuv kun byl chytrejsi nez cela nase vlada dohromady, ale to sou jenom filmy… … ba ne, un je nadhernej dokud beha volne… ale je nesmysl se pokouset z nej udelat dopravni prostredek – v tomhle uz je kun davno prekonanej – vzdyt ma vykon jenom 1 PS (0,73 Kw) :-)

          0 0
          • rock  

            Sosenka točil jenom 0.43kW a jak se nadřel :-) … ale v zásadě s Tebou souhlasím, mimo salámu mne žádné smysluplné využití koně nenapadá …

            0 0
            • wroum  

              no jo ale Sosenka 0,43 Kw na max 100kg (fak nevim kolik vazi) a kun ma tech 0,7, ale na cca 600 kg…a to este nemuzes tusit, jak vykonej ten jeden kun vlastn bude

              0 0
              • rock  

                Máš pravdu, když vidím ty flegmatický hajtry, co se na nich projíždějí místní kovbojové, bude i ta 1 PS přehnaná …

                0 0
        • jizby  

          no, vysvětlit jim, jak se nastupuje do vozu je někdy problém

          0 0
    • JSt  

      pres to, ze sou cesty rozryty kopytama, sem se uz nejak prenesl. ale kdyz sem sjizdel do olsan, za zatackou byly dve devcice na konich vedle sebe, a ja pri jejich objizdeni (na zastaveni bylo pozde) prorazil predni kolo a sel pres rodla me trochu vyvedlo z miry. a kdyz sem se zvedl, tak mezi sebou prohodily: je celej, jedem dal. kdybych nemusel menit dusi, tak ted sedim kriminale za dvounasobnou vrazdu a tyrani zvirat s nasledkem smrti. ale normalne mam kone (jako vsechna zvirata) rad. hlavni problem je v lidech a to se tyka jak konistu, pesich (pozor na koulujici se bandu duchodcu), bezkaru, ale i nas bajkeru. a mnohdy to neni bezohlednost, ale neznalost/nez­kusenost. mozna by mel nekdo sepsat pravidla bezpecneho pohybu po lesnich cestach :)

      0 0
      • rock  

        Musím si rejpnout: v okolí Olšan jsi s tím MOHL počítat :-) … nicméně Tě chápu, jezdím tam v okolí docela často (je to můj nejbližší přístup k lesu) a vztekám se docela dost … Ještě bych podotkl, že pravidla provozu po lesních cestách by Ti byly na houby, když ty všechny, co jsi jmenoval, těžko přinutíš k tomu, aby si je byť jen přečetli (vůbec neuvažuji o tom, že by se jimi řídili) …

        0 0
        • Splinter  

          Odkud vyjíždíš?

          0 0
          • rock  

            Z Letonic.

            0 0
            • Splinter  

              Co třeba Bukovinka? To už je kus cesty…

              0 0
              • rock  

                Teď v zimě mne to tam netáhne, musel bych asi celou cestu po silnici přes Račice. V létě není problém, je to jedno z míst, kam jezdím.

                0 0
                • Splinter  

                  Tak to jsme se museli někdy potkat… Loni sem tam byl snad 300×

                  0 0
                  • rock  

                    To možná i v zimě. Skoro každý víkend se objevím někde na spojnici Říčky – Kalečník – Račice/Nemojany.

                    0 0
      • fousac  

        pozde na zastaveni? mam pocit, ze nekde v zakone pisou neco o „zastaveni na vzdalenosti, na kterou je rozhled“… no ale vlastne ty si asi nebyl na silnici.. hmmm tak to nic.. komu neni rady ......

        0 0
    • cecio  

      Cesty rozryté kopytama jsou opruz, ale naštěstí to není všude a dá se tomu většinou vyhnout, buďmě tolerantní, nejsem na světě sami :). Ale co mě štve nějvíce jsou ty jejich howna, tomu se dá samozřejmě taky vyhnout, ale když jsou v zatáčce tak je to otázka náhody a štěstí a to mi bohužel schází, není to nic přijemného mít ty smradlavé plévy v lepších případech na zádech v horších na ksichtu když to veme přední kolo. To mi dokáže vyjížďku zkazit více než nějaká rozrytá cesta.

      0 0
      • Santus  

        Popravde mi ty kone taky nejak moc nevadi, vic mi vadi ze se nejak moc v lese rozmahaji auta, v Marianskym udoli, od Raka navrch, kolem Kalecniku a pod. Vetsinou to sou uzky silnicky a polnacky z ostryma zatackama za ktera neni videt a ty auta jezdi dost rychle.

        0 0
        • Splinter  

          Jo teďka píchnuls do dalšího hnízda… Takle sem potkal u Kalecu tranzita… Naco tam ty závory jsou…

          0 0
          • rock  

            Taky mám pocit, že ve směru Hostěnice – Račice si to přes Kalečník zkracují docela často …

            0 0
          • mastihuba  

            Od Hostěnic ani od Pozořic ani od Račic ani od Hádku jsem si závor nevšiml. Možná je jedna u Vítovic, ale spíš ne. :( Celkem by se tam šikly. By nás to pak nesvádělo si to tama zkracovat. :)

            0 0
            • rock  

              U Vítovic je zákaz vjezdu, myslím … 100% je závora od Nemojan.

              0 0
              • mastihuba  

                Mě ani tak nevadí, těch pár aut co si to tam zkrátí po setmění, když jedou z Olšan do Hostěnic. Spíš mi vadí vycházkáři, kteří dojedou autem až do lesa.

                0 0
    • gumid  

      Bohužel – je to jen o lidech a o tom, zda si vidí jen na špičku vlastního nosu nebo dál. Egoismus a sebestřednost, JÁjovství – to je vlastní lidem z každé skupiny ( běžkař, chodec, koňák, biker…aj ). Problém je , jak těmhle hovadům dát jasně najevo, že jejich pohled na svět není OK. Slušných lidí je víc, bohužel se míň projevují a když už se projeví, takovéhle individuum je „smete“ svou neomaleností,pri­mitivismem. Sdostatek financí u některých jedinců způsobuje totální ztrátu soudnosti ( nechci křivdit paušálně všem majetnějším ). Jízda na koních je teď celkem „in“ a tak je možno vidět dámy s prdelí větší než hajtra pod nimi, jak si to šinou prošláplou běžkařskou stopou ( u Hádku pod Ochozí ) a kašlou na „plebs“ pod nimi. Jsou i jezdci, kteří opravdu jezdit umí, ovšem s těmi se na biku moc nepotkáme – na koni se jezdí, ne chodí.

      0 0
    • Karlos009  

      Jsem zarytý kolař, na koni jsem seděl jednou a pěšky nechodím skoro vůbec (na kole nebo autem). Přesto mě udivují věčné nářky nás cyklistů na chování ostatních. Také nejsem nadšený z kobylinců na cestě ani z výpravy 30ti důchodců roztažené přes celou polňačku, mnohem radši bych se po cestě hnal sám s očima zabodnutýma do cyklocomputeru a poslouchajíc pípání sporttestru. Bohužel nejsem sám, takže tyto „překážky“ prostě beru jako součást přírody po které se pohybuji. Kobylince prostě objíždím (když to nestihnu, tak se nezblázním), rozbitou cestu přetrpím, nebo se jí vyhnu a důchodce rozháním přátelským „s dovolením, můžu se protáhnout“ a pod. Nezapomenu se usmát, poděkovat a v 99.9% případů je mi úsměv opětován. Vůbec se nedivím nevoli rodinky s dětmi kochající se krajinou, ke které se zezadu přiřítí spocený šílenec a snaží se je rozehnat cvakáním brzd, smykem zadního kola, nebo slovy „Bacha do piči“ (toho jsem byl svědkem). Cvakání brzd a podobné manýry už vůbec nechápu, to fakt jezdíte takovou kudlu, že nejste schopní otevřít hubu? Nebo máte problémy s komunikací? Ruku na srdce, my jsme ta nejrychlejší skupina na těchto cestách a mnohem častěji potkávám „na hraně“ jedoucí cyklisty než cválající koně. A pokud někdo přeletěl přes řidítky kvůli tomu že se za zatáčkou objevily koně, je to jen jeho chyba. Ani já nejsem svatý, čelně jsem se srazil s autem, které jelo v místech, kde jsem ho nečekal. Ten kdo jel jak hovado jsem byl ale já, :-( takže držím hubu a nestěžuju si. Píši to protože se obávám, že mnohem lépe se domluví pěší s koňákama než s kolařema a my budeme nakonec ti nejhorší. Pojďme zkusit být tolerantňější k těm jiným, divným skupinám.:-)

      0 0
      • RomanH  

        Rozdupane cesty taky beru jako soucast prirody a s lidmi se snazim vyjit. Mam ale strach z jedne veci. V okoli Brna se mnozstvi konskych farem opravdu rozrostlo a skoro kazdy les je konmi poznamenan. Mam strach, ze kvuli nim vznikne uprava lesniho zakona, ve ktere se treba budou snazit prosadit omezeni MTB. Sice to nebudu respektovat, ale prijemne to nebude. A to jen proto, ze par blbcu na konich rozdupe po destich kazdou pesinu.

        0 0
      • cecio  

        K těm kobylincům, pokud jsou uprostřed cesty tak je to vždycky chyba, nebo spíš lenost koňáka. Ptal jsem se známé, co na koních jezdí, jak to je s ulevováním koňů, tak říkala, že se předtím kůň vždycky zastaví a záleží jen na koňákovi, jestli koně požene mimo cestu, což prý není problém. Tak nevidím důvod, proč bych měl být k takovýmto lidem tolerantní! Jasně, že jdou kobylince objet, ale tohle není řešení, když to na mě příjde tak se taky nevy..ru na cestu a potom si počkám, kdo do toho houkne a řeknu mu, že měl jet pomaleji, dávat pozor a ať neblázní :). Když mi nekdo brání v cestě, tak taky pozdravím a slušně poprosím, ale jednou jsem byl svědkem kdy přede mnou byla holka na koni v úzké pěšině a čekala až se kůň vykadí doprostřed cesty, v tu chvíli mě chytl maximální amok a tak dlouho jsem do ní hustil až se uráčila slézt a klackem kobylince dostrkala mimo pěšinu, jasně že to bylo s řečma, že mi její tatínek nakope prdel a kdesi cosi. Taky jo, za dva dny jsem měl urvané zrcátko na autě, tak od té doby mám trochu jiné vnímání na koňáky :)

        0 0
      • munro  

        Tenhle thread jsem nezákladal pouze ze stoprocentní pozice bikera. Současně jsem při výletech s dcerama v dané oblasti velice často pěšák, velice často i běžkař. Ta „jiná kvalita“, kterou se koňaři odlišují a o kterou hodně jde, to je právě devastování cest. Tenhle fakt je z mého pohledu neoddiskutovatelný, ani 5 bikemaratonů po sobě ti les nezmastí tak, jako měsíční působení středně velké koňské farmy. Z tohohle pramení i nebezpečí, na který poukazuje RomanH. Že někomu cvakne v kuli, a případná omezení na cestách vezme šmahem. Věcí debat a osobních zkušeností je potom otázka, jestli víc netolerantních hovad je mezi bikery, důchodci-pěšáky či koňaři. Já bohužel mám zkušenost jinou než ty a to spíše tolerantnější cyklisty a naprosto debilní jezdce na koních.

        0 0
        • Vašur  

          Třeba v Rakousku je na spoustě cest příjemná (pro cyklisty) značka zákazu vjezdu s nápisem REITEN VERBOTEN. Tedy to jsem viděl za hranicema v okolí Bystřice a Slavonic. A bylo vidět, že se dodržuje. Bohužel je tam taky spousta cest s cedulí PRIVAT WEG.

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.