• fx

    znamej ma v planu si udelat obchod na prodej urcityho zbozi (jednalo by se o nakup – prodej) a nevi jestli staci jenom zivnostnak nebo je potreba naka firma s s.r.o nebo neco podobnyho. diky za odpoved.

    0 0
    • Lance  

      staci zivnostak, ale to by mel vedet on ne?

      0 0
    • wroum  

      do urcite castky obratu ti staci zivnostak a jednoduche ucetnictvi. od te castky vic uz konci sranda. ta castka je tusim 5 mega/rok.

      0 0
      • Radek Broz  

        To s tim jednoduchym uctem do 5M se mi nejak nezda – podle me dneska uz temer vsichni musi vest podvojny.

        0 0
        • Haryk  

          Já bych řekl, že pravdu má Wroum.Jen ta částka(5M), je podle mě nižší.

          0 0
        • wroum  

          tim ucetnictvim si sem jistej a tou castkou na 95%

          0 0
          • Radek Broz  

            Hmmm, trosku jsem se koukal a fakt je to od 05 zvedly ze 6 na 15M – cekal jsem, ze socani to spis jeste pridusili.

            0 0
        • CZiko  

          nee… jednoduché může vést na živnosťák do obratu myslím těch 5 mega – ale tímhle si jistý nejsem…

          0 0
          • CZiko  

            tak jsem právě od kámoše zjistil, že to je údajně 15 mega…

            0 0
            • Honzas  

              a zjistil jsi to spravne;-) viz. pantograf 1/2/e zákona o účetnictví.

              0 0
      • Eila  

        podvojne od 1 milionu obratu za rok a od teze casty rocne se stavas platcem dph.

        0 0
    • louda  

      Rozhodně bych doporučoval, aby se onen známý, dříve než se do toho pustí, trochu zorientoval. Podnikat lze v různých právních formách, např. jako fyzická osoba (živnosťák) nebo jako různé formy osob právnických. Z těch druhých je nejznámější asi to s.r.o.. Důležité je, že za podnikání formou fyzicé osoby ručíš celým svým majetkem, zatím co u osob právnických „jen“ majetkem společnosti. Rozdíly jsou ale i ve vedení účetnictví, placení daní atd. Musíš tedy vědět co chceš a podle toho se zařídit :-)

      0 0
      • madcat  

        ani u těch právnických to není stoprocentní, že ručíš jenom do výše majetku společnosti – to platí jak už z názvu vyplývá, jenom u s.r.o., u veřejné obchodní společnosti ručíš jestli se nepletu celým majetkem a u komanditní společnosti podle toho, jakej „typ“ společníka v této společnosti seš – jestli komplementář (ručí vším) nebo komandista (jen do výše vloženého majetku). ale tyhle druhy právnických osob nejsou u nás moc rozšířený, asi proto, že jsou jejich parametry u nás nevýhodně nastavený…

        jinak teda co se týče povinnosti vést podvojné účetnictví, tak od 1. 7. 2007 to budou muset všechny právnické osoby a u fyzických nevím, už sem z toho kolotoče daní dost vypadl, i když na to mám papír :-(. ale nějaká hranice obratu tam je, kdyžtak mě někdo znalejší doplňte. a další hranice existuje pro povinnost přihlásit se jako plátce DPH, to taky není jen tak že si někdo vybere jestli ji bude platit nebo ne :-).

        no a když tohle všechno potenciální podnikatel vstřebá a obeznámí se s tím, tak pak už jenom zaregistrovat se na ŽÚ, požádat o výpis z rejstříku trestů a na OSSZ že nedluží žádný sociální dávky, u notáře eventuelně sepsat společenskou smlouvu a je to......

        ..... doufám že sem to napsal aspoň trochu dobře a neplácám tady úplný hovadiny, pojal sem to tak trochu jako vlastní procvičení toho co do nás na škole bušili, kdyžtak mi to opravte a pošlete nějakou známku :-)))

        0 0
        • madcat  

          no a ještě mě třeba napadá, že u toho s.r.o. je sice fajn, že se ručí jen do výše vloženýho majetku, ale zisk se tam zase zdaňuje za celou společnost jako právnická osoba a pak ještě každej společník zdaní svou výplatu jako fyzická osoba, takže dvakrát, což už tak fajn není…

          0 0
          • Bobo  

            Výplaty jdou do nákladů, takže snižují hospodářský výsledek, potažmo zisk a tím i základ DPPO. Takže se ve finále zdaní jen jednou, a to právě jen daní ze závislé činnosti.

            0 0
        • CZiko  

          já to tady checkuju a vše co jsi napsal mi příjde správně – ona ta škola asi není úplně na prd:-D

          0 0
        • Honzas  

          ono podnikajici pravnicka osoba (teda obchodni spolecnost) musi vest ucetnictvi (vlastne podvojne, ale jiny uz neni) vzdycky. ta vyjimka do roku 2007 je jenom pro naky vybrany neziskovky.

          jinak podnikani pres pravnickou osobu, teda konkretne s.r.o., se mi jevi jako o neco vyhodnejsi (pravne, danove apod). nakup a prodej jako FO mi prijde jakoze trosku hazard;-)

          0 0
        • noname0  

          jednicku by jsi asi nedostal,nebot se jiz nepouziva pojem podvojne ucetnictvi,ale pouze UCETNICTVI, a fyzicke osoby (ale take neziskove organizace a pod.) vedou danovou evidenci (nikoli jednoduche ucetnictvi), hranice je 15 mil obratu. A take je potreba upresnit, ze obchodni spolecnost je tvorena fyzickymi osobami a ktere ruci svym celym majetkem (tedy neruci ta spolecnost). Ovsem to jsou jenom niance,v podstate mas pravdu. Mslim si, ze tazatel (FX), ktery se ve svem dotazu pravdepodobne schovava za sveho pritele(bezny jev, kdyz nekdo nechce vypadat jak blbec) si musi sam tyto veci poctive nastudovat, Uz z formulace dotazu je zrejme, ze podnikani bude pro nej urcite narocne co se formalni stranky tyce.- Jinak to muze byt i sikovny prodavac,ale to asi nemusi stacit, aby to byl i sikovny podnikatel.

          0 0
          • madcat  

            já sem nikdy nechodil do školy s tím, že budu dostávat spoustu jedniček :o), navíc sem se tyhle věci naposledy pořádně učil na střední a tu sem vyšel někdy v roce 1996, takže se od té doby určitě spousta věcí změnila a já si to v hlavě neaktualizoval :o)

            0 0
    • Vrci  

      1. Zákony zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, v platném znění zákon č. 463/1991 Sb., o životním minimu , v platném znění zákon č. 177/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), v platném znění zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, v platném znění zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, v platném znění zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, v platném znění

      2. Internet www.vzp.cz/ portal.gov.cz/wps/por­tal www.cssz.cz/ www.mfcr.cz/ www.danovezakony.cz/

      až budeš mít přečteno ptej se dál :-), doporučuju vydání s komentářem a judikaturou

      0 0
    • climber  

      Doporučuji mu, aby si založil s.r.o. V případě, že podnikáš jako fyzická osoba, tak ručíš celým svým majetkem. v případě s.r.o. ručíš do výše svého nesplaceného vkladu. Jinak obecně se bude jednat činnost „nákup zboží za účelem dalšího prodeje“. Na tento typ činnosti není požadována žádná speciální právní forma (a.s., s.r.o., v.o.s…).

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.